Przepisy określające maksymalną wysokość odsetek i kosztów pożyczek funkcjonują w polskim prawodawstwie już od lat. Były odpowiedzią na wysokie koszty jakie ponosili klienci korzystając z pożyczek czy kredytów. Problem jest na tyle ważny, że pracuje się nad wprowadzeniem jeszcze lepszych przepisów, które będą chronić pożyczkobiorców. Nowa ustawa antylichwiarska powinna zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku i przyniesie wymierne korzyści dla wszystkich pożyczkobiorców.
Nowe przepisy będą miały odniesienie do wszystkich typów pożyczek i kredytów. W przypadku zakupów na raty pożyczkodawca nie będzie mógł dowolnie wprowadzać opłat i prowizji. Chodzi tu głównie o praktykowane doliczanie prowizji czy opłat za złożenie wniosku.
Maksymalny limit dodatkowych opłat dla zakupów ratalnych będzie ograniczony do 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku. W przypadku wyboru 6 miesięcznego okresu ratalnego dodatkowe koszty nie będą mogły przekroczyć 32,5 proc. Maksymalne odsetki się nie zmienią i będą wynosić 10 proc. w skali roku.
Chwilówki będą tańsze dzięki wprowadzeniu takiego samego limitu maksymalnych kosztów tj. 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku. Przy pożyczce na okres 30 dni limit ten wyniesie jednak tylko 22 proc.
Nie będzie można również pozbawić dłużnika jego nieruchomości za brak spłaty niewielkiej kwoty. Wyeliminowana także możliwość prowadzenia egzekucji komorniczej z mieszkania, jeżeli wysokość zadłużenia nie przekracza 5 proc. wartości domu lub lokalu.
W przypadku bankowej pożyczki konsumenckiej (pożyczka do 255 tys. 550 zł ) dodatkowe koszty również nie będą mogły przekraczać 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku.
Projekt ustawy wprost będzie określał, które pożyczki mają charakter lichwiarski, a za złamanie prawa będzie grozić więzienie. Do tej pory obowiązywała zasada, która uzależniała ściganie lichwiarza od tego, czy wiedział, że osoba biorąca pożyczkę jest w trudnej sytuacji życiowej i pilnie potrzebuje pieniędzy na życie.
Nowe przepisy wprowadzają karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat dla każdego, kto w zamian za udzielone osobie fizycznej świadczenia pieniężnego wynikające m.in. z umowy pożyczki, żąda od niej zapłaty kosztów dodatkowych dwukrotnie wyższych niż maksymalne lub żąda od niej zapłaty odsetek w stopie dwukrotnie wyższej niż maksymalna.
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |