Nowy WIBOR- co czeka posiadaczy kredytów i pożyczek w złotówkach?

Czym jest WIBOR?

WIBOR jest wskaźnikiem z którym zetknęli się posiadacze kredytów i pożyczek udzielonych w złotówkach. Jeśli jednak zapytać o szczegóły większość osób nie najlepiej orientuje się do czego służy i jak jest wyliczany. Dlatego w dzisiejszym wpisie wyjaśnimy Wam czym jest i dlaczego konieczny jest Nowy WIBOR.

Musimy wiedzieć, że banki pożyczają pieniądze nie tylko osobom fizycznym i firmom, ale również sobie nawzajem. Procent na jaki są udzielane pożyczki międzybankowe definiują właśnie WIBOR. Najczęściej wykorzystywany jest WIBOR trzymiesięczny i jeśli wynosi on np. 1,5 proc.  to znaczy, że bank pożyczający od innego banku na trzy miesiące musi mu zapłacić odsetki w wysokości 1,5 proc. Jak to się ma do naszych kredytów i pożyczek? Otóż wysokość odsetek czyli naszej raty jest właśnie uzależniona od wysokości WIBORu. Im jest on wyższy tym nasza rata jest większa.

Dlaczego trzeba wprowadzić nowy WIBOR?

Jak już wspomnieliśmy najczęściej używane WIBOR-y –trzymiesięczny i sześciomiesięczny – nie są de facto efektem zawieranych przez banki transakcji. Wynikają bowiem tylko z deklaracji, jakie składają banki. Jest to efekt kryzysu finansowego z 2008 roku po którym banki straciły do siebie zaufanie. Obecnie pożyczają sobie nie dłużej jak na jedną dobę.

Problem zauważyła Unia Europejska, która doszukała się manipulacji innymi wskaźnikami (EURIBOR i LIBOR). Na kanwie tych nieprawidłowości wprowadzono nowe przepisy, które mają zmienić sposób ustalania wskaźników. Podstawową mają być realne transakcje na rynku kredytowym a nie deklaracje banków. Nad wszystkim ma czuwać specjalnie w tym celu powołany organ, który przygotuje sposób wyliczenia WIBORu. Nowy WIBOR ma zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2020 roku.

Czy wiadomo ile będzie wynosił nowy wskaźnik?

Prace nad nowym WIBORem cały czas trwają i nie jest jeszcze ustalone jak będzie wyliczany nowy wskaźnik. Opracowanie nowych warunków zlecono spółce GPW Benchmark, która jest powiązana z giełdą papierów wartościowych i stara się o licencję KNF aby zostać administratorem tego wskaźnika.

Propozycje jakie wysuwa GPW Benchmark nie są akceptowalne przez instytucje finansowe, a zwłaszcza przez Narodowy bank Polski. Jeśli Polska nie zdąży z nowymi przepisami i nie wprowadzi nowego WIBORu to stopy procentowe mogą być całkowicie podawane przez Radę Polityki Pieniężnej. Wówczas stopa referencyjna RPP zastąpiłaby WIBOR, które na przestrzeni ostatnich lat były dużo niższe niż WBIBOR.

14/02/2019

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Marża kredytu

Marża kredytu jest ważnym elementem oprocentowania całkowitego, ale mało się o niej mówi. W dzisiejszym wpisie garść informacji właśnie o tej składowej.

Ile trzeba czekać na decyzję kredytową?

Wiemy ile trzeba czekać na decyzję kredytową! Zobaczcie sami czy lepiej iść po pożyczkę czy po kredyt. Czas oczekiwania na decyzję jest bowiem różny

Czym się różni bank od SKOK

Co to jest SKOK Zastanawialiście się, czym różnią się te dwie instytucje finansów? Większość osób nie wie czym się różni bank od SKOK. Wynika to z tego, że usługi jakie oferują banki i skoki są niemal identyczne. Zanim zaczniemy wskazywać różnice napiszemy kilka słów czym w ogóle jest SKOK.