Bitcoin czy jest się czego obawiać?

Bitcoin czyli najpopularniejsza kryptowaluta

Bitcoin jest kryptowalutą wprowadzona w 2009 roku przez osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Australijczyk Craig Wraith ujawnił się w 2016 r. pokazując niezbite dowody na to, że to właśnie on jest pomysłodawcą i twórcą tej technologii. Ponadto pseudonim tego ekscentrycznego australijczyka jest również nazwą odnoszącą się do oprogramowania które jest odpowiedzialne za działanie tej kryptowaluty.  Bitmoneta zapisywana jest zazwyczaj na komputerze osobistym w formie pliku portfela bądź przetrzymywane w tzw. banku bitcoinów czyli serwisie zewnętrznym zajmującym się przechowywaniem takich portfeli.

Każdy bitcoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi. Waluta, mimo że istnieje tylko w Internecie, jest używana jako środek płatności nie tylko w Internecie. Bitcoiny można kupić od posiadaczy albo… „wydobyć”. Wydobycie polega na udostępnianiu mocy obliczeniowej swojego komputera dla wykonywania określonych operacji. Ponieważ docelowa ilość emitowanej waluty jest ograniczona, a wielkość emisji sukcesywnie maleje, wydobywanie bitcoinów jest coraz bardziej czaso i pracochłonne. Obecnie powstają całe „farmy”, łączące całe szeregi komputerów wspólnie pracujących na wydobycie.

gold coins 4253206 1280

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

Wirtualne waluty są jeszcze w Polsce mało popularne. W ostatnim czasie wiele osób próbuje nieco zarobić na spekulacji tą walutą oferując cudowne programy finansowe. Niestety zazwyczaj są to oszustwa, którym nie warto ufać. Potwierdzeniem tego jest dzisiejsze ostrzeżenie jakie wydała Komisja Nadzoru Finansowego.

Instytucja ta uznała w 2017 r. uznała, że kupowanie, posiadanie i sprzedawanie kryptowalut przez Banki oraz inne instytucje finansowe jest obarczone dużym ryzykiem.  KNF przyznała także, że posiadanie i obrót kryptowalutami jest legalne lecz ich posiadanie wiąże się z wieloma rodzajami ryzyka, których użytkownicy powinni być świadomi, zanim zdecydują się zainwestować swoje pieniądze. Obawy budzą coraz częstsze ataki hakerskie jak również wahania kursowe.

Mimo wielu zagrożeń KNF oraz NBP dostrzegają potencjał technologii mającej zastosowanie w kryptowalutach. Technologia rozproszonego rejestru (distributed ledger technology – DLT) może mieć ich zdaniem szereg innych zastosowań. Przykładem mogą być elektroniczne bazy danych w przemyśle, w usługach, czy też w sektorze finansowym.

Reasumując inwestowanie w kryptowaluty jest dużo bardziej ryzykowne niż w waluty rzeczywiste. Jeśli jednak ktoś nie boi się ryzyka i szuka ciekawych opcji inwestowania bitcoin i inne kryptowaluty mogą być ciekawą propozycją.

07/07/2017

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Skarbówka bierze się za kryptowaluty

Skarbówka prześwietli handel kryptowalutami. Na pierwszy ogień idą właściciele portali internetowych oferujących wymianę i kupno kryptowalut. Zaczynają dostawać wezwania do stawiennictwa w urzędzie skarbowym

Kryptowaluty na cenzurowanym

Temat jest o tyle emocjonujący, że w grę wchodzą bardzo duże pieniądze. Sama technologia tzw. kopania czy wydobywania kryptowaluty jest bardzo ciekawa i innowacyjna

Piramidy finansowe czyhają na naszą naiwność

Piramidy finansowe cały czas mają się dobrze i czekają na naszą naiwność. Amber Gold to tylko wierzchołek góry lodowej. Sprawdź ja nie dać się oszukać