Skarbówka bierze się za kryptowaluty

Skarbówka prześwietli handel kryptowalutami

Na pierwszy ogień idą właściciele portali internetowych oferujących wymianę i kupno kryptowalut. Zaczynają dostawać wezwania do stawiennictwa w urzędzie skarbowym celem udostępnienia informacji dotyczących transakcji zawieranych przez użytkowników portalu. Takie działania mają pokazać, że obrót kryptowalutami nie jest wcale taki anonimowy jakby nam się wydawało.

Skarbówka chce poznać szczegóły zawieranych transakcji na rynku kryptowalut aby krok po kroku prześledzić transakcje. W taki o to prosty sposób może łatwo dowiedzieć się kto i ile zarobił na kryptowalutach. Jeśli znajdą delikwenta, który zarobił na handlu np. bitcoinem i nie wykazał tego w zeznaniu rocznym PIT to zaczną się problemy.

najlepsze lokaty

 

Jak opodatkowane są kryptowaluty?

Warto przypomnieć, że Ministerstwo Finansów od początku roku informuje i przypomina, że obrót kryptowalutami rodzi konsekwencje podatkowe. Na stronie internetowej Ministerstwa widnieje komunikat, że w Picie należy wykazać również przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut, takich jak m.in. bitcoin, litecoin czy ether.

Wiele wątpliwości nasuwa jednak sposób wykazania takich dochodów. Wiele spraw kończy się w sądzie. Ostatni wyrok Naczelnego sądu Administracyjnego mówi o tym, że sprzedaż kryptowalut jest przychodem z praw majątkowych. Co to znaczy? Znaczy to tyle, że dochód ten należy zsumować z innymi naszymi dochodami (wynagrodzenie za pracę, umowa o dzieło itp.) i opodatkowanie ze stawką podatkową 18 lub 32 proc.

Kwestią czasu było, kiedy skarbówka zabierze się za kontrole transakcji kryptowalutami. Państwo lubi mieć kontrolę nad wszystkim, dlatego nie odpuści również tej sfery naszych finansów. W chwili obecnej fiskus nie ma wielu narzędzi co nie znaczy, że nad nimi nie pracuje. W naszej ocenie warto zarobić nieco mniej, ale spać spokojniej. Obawy mogą mieć jedynie Ci, którzy zysk osiągnęli w oparciu o niedozwolone praktyki.

Mieszkanie od dewelopera – musisz o tym pamiętać

Mieszkanie od dewelopera Kupując jakąkolwiek nieruchomość stajemy przed bardzo trudną decyzją. Oprócz wyboru finansowania trzeba sprawdzić wiele rzeczy, o których nie wszyscy pamiętają. Szczególnie jeśli planujemy nabyć mieszkanie od dewelopera. Nowe nieruchomości oferowane przez deweloperów są sprzedawane w zadbanych biurach z makietami osiedla oraz kolorowymi folderami.

Zaliczka czy zadatek, co lepsze?

Kupując mieszkanie czy samochód zastanawiamy się co lepsze zaliczka czy zadatek? Różnica jest zasadnicza i dotyczy zarówno strony sprzedającej jak i kupującej. Dzisiaj przedstawimy czym różnią się te dwie formy przedpłaty. Uiszczenie wstępnej kwoty przed podpisaniem umowy finalnej ma nam gwarantować, że nikt nas nie ubiegnie

Giełda Papierów Wartościowych – jak zarabia?

Giełda Papierów Wartościowych ma zapewnić możliwość obrotu giełdowego papierami wartościowymi takimi jak akcje, obligacje czy prawa poboru itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *