Coraz więcej słychać na polskim rynku o innych lokatach niż te które znamy. Lokata strukturyzowana jest kolejną obok funduszy inwestycyjnych oraz depozytów bankowych formą lokowania kapitału. W Polsce rynek struktur jest dopiero w powijakach, warto jednak zrozumieć zasady ich funkcjonowania.
Lokata strukturyzowana to rodzaj lokaty bankowej, która opiera się na specjalnie zaprojektowanych instrumentach finansowych, takich jak opcje, futures, obligacje i akcje. W odróżnieniu od tradycyjnej lokaty, lokata strukturyzowana oferuje potencjalnie wyższe stopy zwrotu, ale również wiąże się z większym ryzykiem.
W lokacie strukturyzowanej zwykle z góry ustala się warunki dotyczące zwrotu z inwestycji. W zależności od konkretnych warunków, lokata ta może przynieść zyski porównywalne z inwestowaniem w akcje, a jednocześnie chronić inwestora przed ewentualnymi stratami.
Zwroty z lokat strukturyzowanych zależą zazwyczaj od zachowania określonych indeksów giełdowych, kursów walutowych czy cen surowców. Zazwyczaj lokata ta ma ustalony okres, na który zostaje umowa z bankiem. Po upływie tego okresu inwestor otrzymuje zwrot zainwestowanych środków wraz z wypracowanymi przez lokatę odsetkami.
Lokaty strukturyzowane są oferowane przez niektóre banki i instytucje finansowe i są przeznaczone głównie dla bardziej zaawansowanych inwestorów, którzy mają doświadczenie w inwestowaniu i akceptują wyższe ryzyko. Przed podjęciem decyzji o inwestowaniu w tego typu produkty, zawsze warto dokładnie zapoznać się z regulaminem i warunkami lokaty, a także skonsultować się z doradcą finansowym.
Teoretycznie lokata strukturyzowana może być skonstruowana w następujący sposób: 85% 3-letniej lokaty inwestowane jest w obligacje, które dadzą inwestorowi gwarancję zwrotu oszczędności po zakończeniu inwestycji. Pozostałe 15% może zostać zainwestowane w opcje, które nastawione będą na wysokie zyski.
Lokaty strukturyzowane nie muszą zawsze być inwestycjami dla ostrożnych. Produkty te mogą być nastawione na duży zysk, a zarazem niską gwarancję zwrotu kapitału lub wysoką gwarancję i niższe zyski. Wszystko zależy jednak od tego, jak skonstruowany zostanie taki instrument. Jedna prawidłowość odnosi się do wszystkich produktów strukturyzowanych: im dłuższa inwestycja, tym większe zyski.
Oto kilka zalet lokat strukturyzowanych:
Lokata strukturyzowana oferuje szereg korzyści, takich jak potencjalnie wyższe zyski, minimalną ochronę przed stratami, dostępność na rynku, dostępność dla małych inwestorów, dostosowanie do potrzeb inwestora, prostotę i łatwość zrozumienia. Warto jednak pamiętać, że inwestycje te zawsze wiążą się z pewnym poziomem ryzyka, dlatego przed podjęciem decyzji o inwestowaniu, zawsze warto dokładnie zapoznać się z regulaminem i warunkami lokaty oraz skonsultować się z doradcą finansowym.
Jeśli chodzi o wady lokat strukturyzowanych:
Podsumowując, lokaty strukturyzowane są związane z pewnymi wadami, takimi jak ryzyko utraty inwestycji, brak gwarancji zysku, skomplikowane warunki, brak płynności, wysokie koszty i ryzyko emisyjne. Przed podjęciem decyzji o inwestowaniu, warto dokładnie zapoznać się z regulaminem lokaty, ocenić ryzyko i skonsultować się z doradcą finansowym.
Do głównych zalet lokat strukturyzowanych można zaliczyć:
Jeśli chodzi o wady to brak opłat i prowizji nie oznacza, że zarządca lokaty wykonuje swoją pracę charytatywnie. Zarobek banku wliczony jest zazwyczaj w opcyjną część inwestycji. Oznacza to, że przykładowo z inwestowanych w opcje 15% bank “odcina” swój kawałek tortu. Oczywiste jest, że im większa “prowizja” banku, tym mniejsza jest szansa na duży zysk.
Coraz częściej lokaty strukturyzowane są “opakowywane” w ramy polisy ubezpieczeniowej na życie w celu uniknięcia tzw. podatku Belki, czyli podatku dochodowego od zysków kapitałowych(19%). Wiąże się to jednak z karnymi opłatami za wypłatę środków przed zakończeniem inwestycji.
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |