Czy można sprzedać samochód kupiony na kredyt?

Najczęściej auta kupujemy za gotówkę, lecz są to auta wiekowe oraz z wysokimi przebiegami. Jeździmy nimi kilka miesięcy lub lat i cały czas coś naprawiamy. Część osób to nie stresuje i samodzielnie lubi dłubać przy swojej maszynie, jednak zdecydowana większość ma tego dosyć i zaczyna szukać nowego auta. Wówczas staje przed wyborem czy ryzykować z kolejnym wiekowym pojazdem czy może wziąć kredyt i kupić coś lepszego, nowszego? Tylko co zrobić jak będziemy chcieli znowu zmienić pojazd? Czy można sprzedać samochód kupiony na kredyt? O tym w dzisiejszym wpisie.

Kredyt na samochód to specjalny produkt finansowy

Sfinansowanie zakupu samochodu można dokonać różnymi sposobami. Gdy brakuje nam niewiele najczęściej korzystamy z chwilówek lub pożyczek gotówkowych. Jednak gdy potrzebujemy dużej ilości gotówki wybór pada na kredyt samochodowy, gdyż jego oprocentowanie jest zwyczaj sporo niższe niż oprocentowanie kredytów gotówkowych. Wynika to z tego, że zabezpieczeniem spłaty jest konieczność ustanowienia zabezpieczenia na pojeździe. Chodzi tu głównie o

  • cesję z polisy AC,
  • przewłaszczenie na zabezpieczenie,
  • zastaw rejestrowy,
  • depozyt karty pojazdu.

Cesja z polisy AC zapewnia bowiem bankowi wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży pojazdu lub kolizji. W przypadku przewłaszczenia zabezpieczeniem spłaty będzie tzw. dopisanie się banku do dowodu rejestracyjnego. Innymi słowy bank stanie się współwłaścicielem Twojego samochodu. Zazwyczaj jest to udział procentowy w wysokości 49 proc. W razie nieterminowego regulowania rat i w konsekwencji wypowiedzenia umowy pojazd przechodzi na własność kredytodawcy.

Podobnie działa zastaw rejestrowy, który daje bankowi możliwość zaspokojenia wierzytelności z kredytowanego samochodu w przypadku opóźnień w płatnościach. Ta forma zabezpieczenia wymaga jedynie dokonania wpisu w Krajowym Rejestrze Zastawów oraz umieszczenia odpowiedniej informacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Depozyt karty pojazdu eliminuje ryzyko sprzedaży lub przerejestrowania pojazdu przez kredytobiorcę, bez zgody banku.

sprzedaż auta na kredyt

Czy można sprzedać samochód kupiony na kredyt?

Jeśli już prześledziliśmy wszystkie zabezpieczenia, które są ustanawiane przy kredytach samochodowych sprawdźmy jak wygląda sprzedaż auta z takim obciążeniem. Czy jest możliwa?

W większości przypadków na pytanie czy można sprzedać samochód kupiony na raty odpowiedź będzie pozytywna. Warunkiem sprzedaży auta na kredyt będzie jedynie zgoda banku. Z praktyki możemy powiedzieć, że większość instytucji finansowych godzi się na takie transakcje. Oczywiście sprzedaż należy tak zaplanować, aby po transakcji spłacić całe zadłużenie wynikające z naszego kredytu samochodowego. Dlatego jeśli pozyskana ze sprzedaży kwota nie pozwoli spłacić kredytu, pozostałą część długu trzeba będzie pokryć z własnych środków. Wówczas kredyt zostanie spłacony a zabezpieczenia wygasną. Kredytobiorca stanie się jedynym właścicielem samochodu a nowy właściciel auta nie będzie musiał się martwić, że auto posiada ograniczenia prane.

19/09/2019

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Rata balonowa a kredyt samochodowy

Rata balonowa najczęściej spotykana jest przy kredytach samochodowych.Sprawdzamy czym jest taka rata i Czy opłaca się skorzystać z pożyczki mającej taką ratę?

Jak sfinansować zakup samochodu

Zastanawiasz się jak sfinansować zakup samochodu? Zakup samochodu to dość ważna decyzja z którą co jakiś przychodzi nam się zmierzyć. Niektórzy planują kupno swojego pierwszego auta, inni wymieniają obecne na lepszy model. Samochody dość mocno ułatwiają nam codzienne życie. Pozwalają nam zaoszczędzić sporo czasu jak również pozwalają nam na niezależność. Nie trzeba czekać na przystankach

Samochód z licytacji komorniczej

Samochód z licytacji komorniczej – to powinieneś wiedzieć Licytacje komornicze od zawsze cieszyły się sporą popularnością. Do tej pory jednak trzeba było się mocno interesować i śledzić wszystkie obwieszczenia komorników. Od niedawna funkcjonuje ogólnopolski portal internetowy licytacje.komornik.pl prowadzonym przez Krajową Radę Komorniczą. Dzięki niemu otrzymujemy dostęp do wszystkich licytacji w całej Polsce.