Ile kosztuje przedszkole publiczne?

Wychowanie dziecka jest kosztowne, wie o tym każdy rodzić. Duża część budżetu domowego jest przeznaczana właśnie na utrzymanie naszych pociech. Jeśli nie mamy szczęści i nasze dziecko nie dostało się do placówki publicznej, to koszt miesięcznej opłaty często dorównuje racie kredytu hipotecznego. W dzisiejszym wpisie sprawdzam ile kosztuje przedszkole i za co tak naprawdę muszą płacić rodzice.

Każdy ma prawo do publicznego przedszkola

Miejsc w przedszkolach publicznych przybywa z roku na rok. Daleko jednak do idealnej sytuacji, w której każde dziecko miałoby pewne miejsce w placówce publicznej. I tak jest lepiej niż jeszcze kilka lat temu, gdzie przyjęcie dziecka do państwowej placówki graniczyła z cudem. Na miejsce trzeba było czekać latami, przez co wielu rodziców i opiekunów zmuszona do korzystania przedszkoli prywatnych. Wszystko zmieniło się dwa lata temu, kiedy zmieniło się prawo gwarantujące miejsce w samorządowym przedszkolu wszystkim maluchom w wieku od trzech do pięciu lat. Dotychczas takie prawo miały dzieci od 4 roku życia.

Na porządku dziennym jednak jest sytuacja, w której miejsc jest mniej niż chętnych. W takiej sytuacji organ samorządowy odpowiedzialny za daną placówkę jest zobowiązany wskazać rodzicom na piśmie inne przedszkole lub inną formę wychowania przedszkolnego. Placówka zastępcza powinna mieć zbliżony czas pracy do czasu pracy przedszkola do którego rodzice złożyli wniosek. Rodzice nie muszą jednak korzystać z możliwości oferowanej przez państwo i mogą zapisać swoje dziecko do placówki prywatnej. Każde z tych rozwiązań wiąże się z mniejszymi bądź większymi wydatkami. Zaraz jednak sprawdzę ile kosztuje przedszkole.

girl 1863906 1920

Jakie są kryteria przyjęcia do przedszkola publicznego?

W rekrutacji do przedszkoli obowiązują zasady i kryteria wskazane w ustawie o systemie oświaty, wprowadzone ustawą z 6 grudnia 2013 r.

Do publicznego przedszkola przyjmuje się w pierwszej kolejności dzieci zamieszkałe na obszarze danej gminy. W przypadku większej liczby kandydatów brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:

  • wielodzietność rodziny kandydata,
  • niepełnosprawność kandydata,
  • niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,
  • niepełnosprawność obojga rodziców kandydata,
  • niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,
  • samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,
  • objęcie kandydata pieczą zastępczą.

W przypadku braku rozstrzygnięcia o w/w kryteria na dalszym etapie rekrutacji brane są pod uwagę kryteria ustalone przez organ prowadzący. Nie może być ich jednak więcej niż 6 kryteriów lecz mogą one mieć różną wartość.

banki walczą o pieniądze z 500

Ile kosztuje przedszkole publiczne?

Co do zasady przedszkole publiczne jest bezpłatne jeśli dziecko przebywa w nim w godzinach od 8.00 do 13.00. Wiadomo jednak, że większość osób pracuje do godziny 15 bądź 16, zatem za każdą dodatkową godzinę ponad to rodzice muszą zapłacić złotówkę.

Przyjmując, że dziecko przebywa w przedszkolu dziewięć bądź dziesięć godzin to wydatki z tego tytułu wynosić 5 zł. dziennie. Jak łatwo policzyć w skali miesiąca dopłata będzie wynosić 100 zł – 130 zł. Ponadto jeśli będziemy chcieli aby dziecko uczestniczyło w zajęciach dodatkowych jak rytmika czy język angielski to konieczna będzie dopłata zwykle 100-150 zł. Wszystko zależy od ilości zajęć oraz dzieci w nich uczestniczących.

Oprócz tego rodzice muszą pokrywać koszty wyżywienia dzieci. Opłaty te zależne są m.in. od lokalizacji przedszkola oraz sposobu organizacji posiłków. Nie bez znaczenia ma także wielkość naszej miejscowości. W dużych miastach bowiem koszty wyżywienia są nieco wyższe. Przyjmując, że nasz przedszkolak spożywa trzy posiłki to opłata za wyżywienie będzie wynosiła około 10 zł. dziennie, czyli ok. 200 zł – 230 zł miesięcznie.

09/12/2019

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Przedszkole prywatne – ile kosztuje, jak finansować?

Sprawdzamy ile kosztuje przedszkole prywatne i jak je sfinansować. Zoabcz czy kosty nie zachwieją Twoim budżetem domowym! Są duże!

Doradca finansowy nadal popularny?

Sprawdzamy czy doradca finansowy to nadal dobry wybór przy poszukiwaniach najlepszych kredytów i pożyczek. Sprawdź po czym poznać dobrego doradcę.

10 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie

10 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie - negocjuj kredyt hipoteczny, skonsoliduj zobowiązania, zmień konto bankowe i wiele innych