Ile trzeba prowadzić firmę, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Ile trzeba prowadzić firmę, żeby dostać kredyt hipoteczny

To pytanie bardzo często wpływa na naszą skrzynkę, dlatego postanowiliśmy napisać nieco więcej na ten temat. Kiedy nie dysponujemy dużą gotówką, bo np. zainwestowaliśmy ją w firmę a chcemy mieszkać u siebie to najszybszym sposobem będzie kredyt hipoteczny. Jeśli zatem nie odziedziczyliśmy spadku, lub nie mamy bogatych rodziców a mamy firmę to aby dostać kredyt trzeba będzie spełnić szereg wymagań. Jednym z nich jest czas, tzn. ile trzeba prowadzić firmę, żeby dostać kredyt hipoteczny.

Większość banków preferuje udzielenie kredytu hipotecznego osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Analizie podlega to w jakiej firmie pracujemy i od jak dawna. Dlatego też prowadząc własną działalność gospodarcza musimy być przygotowani na to, że bank będzie na nas patrzył nieufnym wzrokiem. Aby ubiegać się o kredyt hipoteczny nasza firma musi funkcjonować co najmniej rok i być rentowna. To znaczy, że musimy wykazywać obroty i dochody.

Jeśli chcemy mieć prawie pewność otrzymania kredytu hipotecznego prowadząc własną firmę to wniosek kredytowy najlepiej składać po 2 latach funkcjonowania firmy. Czy jednak zawsze? Oczywiście zawsze są pewne wyjątki i tak dla niektórych branż banki przewidują wyjątki.

Kto może szybciej liczyć na kredyt hipoteczny?

Jeśli jesteś prawnikiem, lekarzem albo wykonujesz inny wolny zawód to nie musisz się przejmować restrykcyjnymi okresami prowadzenia działalności gospodarczej. Dla osób z wybranych grup zawodowych banki są w stanie skrócić okres prowadzenia firmy nawet do pół roku.

Banki, które udzielają kredytu hipotecznego do 300 tys. zł po roku prowadzenia firmy: Alior Bank, Bank Pekao, Bank Millennium. BGŻ BNP Paribas, BOŚ, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bp, SGB-Bank i BZ WBK. Jeśli potrzebujemy wyższej kwoty to firma musi działać co najmniej 2 lata.

18 miesięcy trzeba prowadzić firmę aby starać się o kredyt w Raiffeisen Banku. Z kolei prowadzenie firmy przez co najmniej 2 lata wymaga:  Bank Pocztowy, BPS, Citi Handlowy, Credit Agricole, Deutsche Bank, Euro Bank, oraz Plus Bank.

Jakie dokumenty powinniśmy zgromadzić?

Jeśli nie musimy się martwić okresem prowadzenia działalności gospodarczej to pozostaje nam stos dokumentów do skompletowania i wypełnienia. Każdy bank wskazuje indywidualnie czego oczekuje, jednak podstawowymi dokumentami jakie powinniśmy przygotować są: dokumenty rejestrowe firmy nie starsze niż 30 dni, zaświadczenie o numerze NIP i REGON, PIT za ubiegły rok, dokument potwierdzający opłacenie składek ZUS oraz zaliczek do US, podsumowanie poszczególnych miesięcy z KPiR, decyzja US ustalająca wysokość podatku w przypadku karty podatkowej.

 

05/06/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Czy brać kredyt konsolidacyjny?

Jak brzmi odpowiedź na pytanie: czy brać kredyt konsolidacyjny?  Kredyt konsolidacyjny jest o tyle dobry, że pozwala kredytobiorcom

Czy warto korzystać z ubezpieczenia kredytu?

Na czym polega ubezpieczenie kredytu? Ubezpieczenie kredytu jak każde ubezpieczenie powinno nas chronić przed nieprzywdzianymi i losowymi sytuacjami. Ubezpieczenie kredytu jest traktowane przez bank jako zabezpieczenie i wykupując je możemy zyskać lepsze warunki. Oprócz potencjalnie lepszych warunków kredytu zyskujemy również ubezpieczenie, które pokryje albo część albo całość zobowiązania.

Pozabankowe pożyczki dla firm

Firmy potrzebują dofinansowania Spora część firm planuje działania rozwojowe. Większość jednak nie ma takich nadwyżek aby sfinansować pomysły z własnych środków. Przedsiębiorcy to ludzie czynu, którzy nie boją się podejmować ryzyka i jeśli widzą powodzenie w swoim pomyśle to śmiało sięgają po kredyt czy pożyczkę.