Jaki podatek od najmu mieszkania?

Wynajem mieszkania trzeba opodatkować

Każdy wynajmujący swoje mieszkanie powinien to zgłosić w Urzędzie Skarbowym i odprowadzać podatek. Jaki wybrać podatek od najmu mieszkania? O tym w dzisiejszym wpisie.

Jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej i wynajmujemy nasze mieszkanie jako osoba prywatna to najem prywatny możemy rozliczać na dwa sposoby. Za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub na zasadach ogólnych. Jeśli mieszkań mamy więcej lub po prostu prowadzimy działalność gospodarczą to również możemy skorzystać z trzech opcji.

Pierwszą z nich jest podatek na zasadach ogólnych wg stawki 18 proc. lub 32 proc. od dochodu.

Drugą możliwością rozliczania się z fiskusem jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kwota tego podatku to 8,5 proc. Jeśli jednak przychody przekroczą 100 000 tysięcy złotych to będziemy zobligowani do zapłacenia 12,5 proc. podatku. Należy tu podkreślić, że kwota ta odnosi się do sumy przychodów osiągniętych przez podatnika za pośrednictwem najmu nieruchomości– lokalów, gruntów, mieszkań – w skali roku kalendarzowego.

Ostatnią opcją jest  podatek liniowy w wysokości 19 proc., który płacimy od dochodu bez względu na jego wysokość.

Jaki wybrać podatek od najmu mieszkania?

Jeśli już wiecie jakie są stawki podatku od najmu to pozostaje tylko wybór najkorzystniejszego. Jak to ocenić? Przede wszystkim warto zastanowić się m.in nad kosztami ponoszonymi w związku z najmem. To one tak naprawdę wskażą nam, którą formę opodatkowania powinniśmy wybrać. Żeby to lepiej zrozumieć opiszemy to krótko.

W przypadku podatku na zasadach ogólnych podstawą opodatkowania jest dochód, czyli różnica między przychodem z tytułu najmu a kosztami jego uzyskania. Tą formę opodatkowania warto wybrać, kiedy wynajmowana nieruchomość generuje nam dość wysokie koszty. Chodzi tu m.in. o koszty utrzymania, koszty remontu czy wynajęcia firmy do obsługi najmu itp. Wszystkie tego typu wydatki można bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, a tym samym zminimalizować stawkę podatku. Przypomnijmy, że przy dochodach nieprzekraczających 85 528 zł wyniesie ona 18 proc. , przy wyższych – 32 proc.

Jeśli wybierzemy ryczałt to podstawą opodatkowania jest suma przychodów uzyskana z nieruchomości. Nie możemy tu odliczać żadnych poniesionych kosztów. Jeśli zatem mamy spore koszty to wybierając ryczałt zapłacimy więcej mimo niższego podatku. Za ryczałtem przemawia zmniejszony formalizm. Osoby rozliczające się ryczałtem nie mają bowiem obowiązku prowadzenia dokumentacji kosztów związanych z najmem. Ryczał oblicza samodzielnie i wpłaca miesięcznie lub kwartalnie w terminie do 20 następnego miesiąca.

Jak zadeklarować wybraną formę opodatkowania?

Formalny wybór formy opodatkowania najmu prywatnego odbywa się poprzez złożenie deklaracji na formularzu we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania Urzędzie Skarbowym. Formę opodatkowania możemy zmienić raz w roku i należy to zrobić do 20 stycznia.

10/08/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Czy wynajem mieszkania to dobra inwestycja?

Wynajem mieszkania czy lokata bankowa Wiele osób, które zgromadziły sporą ilość gotówki zastanawia się nad ulokowaniem swoich pieniędzy. Wysokość zysku jak zawsze zależy od poziomu ryzyka jakie chcemy ponieść.

Czym jest house flipping?

Taniej kupić drożej sprzedać czyli house flipping Zarabianie na nieruchomościach zawsze było bardzo dochodowe. Pośrednicy i sprzedawcy nieruchomości od lat zarabiają krocie na prowizjach za sprzedaż i wynajem nieruchomości. W Polsce stosunkowo od niedawna, a w Stanach Zjednoczonych od kilkudziesięciu lat osoby z zasobnymi portfelami zarabiają na odsprzedawaniu mieszkań i domów.

Kredyt hipoteczny czy wynajem?

Co bardziej się opłaca kredyt hipoteczny czy wynajem? Własne mieszkanie jest oznaką samodzielności i odpowiedzialności. Osoby kończące szkoły i podejmujący pierwszą pracę często stoją przed dylematem – kredyt hipoteczny czy wynajem?