Każdy wynajmujący swoje mieszkanie powinien to zgłosić w Urzędzie Skarbowym i odprowadzać podatek. Jaki wybrać podatek od najmu mieszkania? O tym w dzisiejszym wpisie.
Jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej i wynajmujemy nasze mieszkanie jako osoba prywatna to najem prywatny możemy rozliczać na dwa sposoby. Za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub na zasadach ogólnych. Jeśli mieszkań mamy więcej lub po prostu prowadzimy działalność gospodarczą to również możemy skorzystać z trzech opcji.
Pierwszą z nich jest podatek na zasadach ogólnych wg stawki 18 proc. lub 32 proc. od dochodu.
Drugą możliwością rozliczania się z fiskusem jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kwota tego podatku to 8,5 proc. Jeśli jednak przychody przekroczą 100 000 tysięcy złotych to będziemy zobligowani do zapłacenia 12,5 proc. podatku. Należy tu podkreślić, że kwota ta odnosi się do sumy przychodów osiągniętych przez podatnika za pośrednictwem najmu nieruchomości– lokalów, gruntów, mieszkań – w skali roku kalendarzowego.
Ostatnią opcją jest podatek liniowy w wysokości 19 proc., który płacimy od dochodu bez względu na jego wysokość.
Jeśli już wiecie jakie są stawki podatku od najmu to pozostaje tylko wybór najkorzystniejszego. Jak to ocenić? Przede wszystkim warto zastanowić się m.in nad kosztami ponoszonymi w związku z najmem. To one tak naprawdę wskażą nam, którą formę opodatkowania powinniśmy wybrać. Żeby to lepiej zrozumieć opiszemy to krótko.
W przypadku podatku na zasadach ogólnych podstawą opodatkowania jest dochód, czyli różnica między przychodem z tytułu najmu a kosztami jego uzyskania. Tą formę opodatkowania warto wybrać, kiedy wynajmowana nieruchomość generuje nam dość wysokie koszty. Chodzi tu m.in. o koszty utrzymania, koszty remontu czy wynajęcia firmy do obsługi najmu itp. Wszystkie tego typu wydatki można bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, a tym samym zminimalizować stawkę podatku. Przypomnijmy, że przy dochodach nieprzekraczających 85 528 zł wyniesie ona 18 proc. , przy wyższych – 32 proc.
Jeśli wybierzemy ryczałt to podstawą opodatkowania jest suma przychodów uzyskana z nieruchomości. Nie możemy tu odliczać żadnych poniesionych kosztów. Jeśli zatem mamy spore koszty to wybierając ryczałt zapłacimy więcej mimo niższego podatku. Za ryczałtem przemawia zmniejszony formalizm. Osoby rozliczające się ryczałtem nie mają bowiem obowiązku prowadzenia dokumentacji kosztów związanych z najmem. Ryczał oblicza samodzielnie i wpłaca miesięcznie lub kwartalnie w terminie do 20 następnego miesiąca.
Formalny wybór formy opodatkowania najmu prywatnego odbywa się poprzez złożenie deklaracji na formularzu we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania Urzędzie Skarbowym. Formę opodatkowania możemy zmienić raz w roku i należy to zrobić do 20 stycznia.
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |