Karta płatnicza zniknie szybciej niż sądzisz

Karta płatnicza w Polsce jest stosunkowo nowym środkiem płatności

Niemniej rynek kart płatniczych w naszym kraju rozwija się bardzo szybko. Pierwsze plastikowe karty pojawiły się w Polsce pod koniec lat 60 ubiegłego wieku. Były wydawane przez zagraniczne banki, a korzystanie z nich w Polsce było niezwykle ograniczone. Niewiele było miejsc, gdzie można było nimi płacić a poza tym nie było nimi za co płacić. W związku z tym o wejściu tej formy płatności do powszechnego użytku można tak naprawdę mówić z początkiem lat 90-tych. Wg danych jakie podaje Narodowy Bank Polski w 1998 roku w Polsce było niespełna 4 miliony kart płatniczych. Po 5 latach w 2003 roku liczba skoczyła do 14 milionów! Obecnie w Polsce używamy prawie 38 milionów kart płatniczych. Te liczby najlepiej opisują dynamikę rozwoju rynku kart. Każdy z nas przyzwyczaił się do wszechobecnych terminali i możliwości zbliżenia karty, żeby zapłacić choćby za jeden batonik. No i jak teraz nie ma być kart płatniczych?

Dlaczego i po co karta płatnicza ma zniknąć?

Zanikanie kart płatniczych na rynku jest nieuniknione. Przynajmniej tak twierdzą szefowie największych firm obsługujących płatności kartowe VISA i Master Card. Coraz mniejsze zainteresowanie kartami będzie wynikało z rozwoju technologii. Badania pokazują, że coraz chętniej korzystamy z możliwości płacenia telefonem. Jesteśmy zachęcani różnymi promocjami, aby korzystać z aplikacji płatniczych. O jednej niedawno pisałem tutaj.

Master Card razem z Facebook wdrażają robot, dzięki któremu będzie można poprzez mesengera kupić kanapkę! Dodatkowo coraz popularniejsza staje się technologia blockchain czyli utrzymanie wspólnej i zbiorowej księgi rachunkowej transakcji, w postaci cyfrowej, rozproszonej po całej sieci, w takich samych kopiach. Technologia ta opiera się na sieci peer-to-peer bez centralnych komputerów, systemów zarządzających i weryfikujących transakcje. Do tego należy dodać, że rządy większości państw pracują nad przepisami, które minimalizują obrót gotówką przy większych transakcjach. Eliminacja gotówki, oraz rozwój technologii wg specjalistów spowoduje, że za około 10 lat będziemy w większości wspominać tylko karty płatnicze.

 

 

 

Jak umorzyć kredyt studencki?

Kredyty studenckie to możliwość uzyskania środków na preferencyjnych warunkach. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak można umorzyć kredyt studencki

Nowy Kodeks Pracy – co się zmieni?

Nowy Kodeks Pracy wzbudza kontrowersje I wiele emocji. Postanowiliśmy sprawdzić, czy jest się czego obawiać i jakie naprawdę zmiany niosą za sobą nowe zapisy ustawy. Obecny Kodeks Pracy obowiązuje od 1974 roku. Od jego uchwalenia diametralnie zmieniły się sytuacja na rynku pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *