Mieszkanie z licytacji komorniczej

Czy warto kupić mieszkanie z licytacji komorniczej?

Polacy coraz mocniej zaczynają się interesować licytacjami komorniczymi. Powstanie platformy do licytacji zajętych przedmiotów jest tego najlepszym odzwierciedleniem. Komornik oprócz tego, że jest wykonawcą postanowień sądu to jest również swego rodzaju przedsiębiorcom. Odpowiada za skuteczne wyegzekwowanie długu, a za podjęte działania przysługuje mu odpowiednie wynagrodzenie. Aby jak najszybciej zaspokoić roszczenie wierzyciela komornicy często zajmują nieruchomości dłużników. Wraz ze wzrostem cen nieruchomości mieszkanie z licytacji komorniczej może okazać się tanią alternatywą. Ceny mieszkań z licytacji komorniczych są niższe średnio o 20-30 proc.

Wiele osób ma obawy, że nie będzie żerowało na cudzym nieszczęściu i nie chce nawet słyszeć o kupnie nieruchomości z licytacji komorniczej. Jednak to, że nie weźmiemy udziału w licytacji nie zmieni sytuacji dłużnika. Jeśli my nie wylicytujemy jego nieruchomości to zrobi to ktoś inny, a do sprzedaży i tak dojdzie. Kupując taniej nieruchomość zyskujemy środki na jej remont i sprawy związane z przepisaniem własności.

Gdzie szukać licytacji nieruchomości i jak ona przebiega?

Ogłoszenia o licytacji nieruchomości są publikowane w Internecie na stronach internetowych komorników oraz w sądach. W ogłoszeniu znajdziemy szczegółowy opis nieruchomości oraz zazwyczaj zdjęcia. Zazwyczaj wskazane są również dni, kiedy można obejrzeć zajętą nieruchomość.

Ogłoszeń możecie szukać również w gminie właściwej miejscem położenia nieruchomości na 2 tygodnie przed planowanym terminem licytacji.

Sam proces licytacji komorniczej wygląda jak w filmach, gdzie prowadzona jest tradycyjna licytacja. Osoba prowadząca licytacje zbiera od oferentów zgłoszenia poprzez ustne przebijanie ceny nieruchomości. Wysokość kwoty minimalnej o jaką można przebijać konkurentów jest podawana na wstępie aukcji i jest nazywana kwotą postąpienia. Aukcję wygrywa osoba, która zaoferuje najwyższą cenę.

Potwierdzeniem wygrania licytacji jest postanowienie o udzieleniu przybicia, które wydaje sąd. Po jego uprawomocnieniu kupujący uiszcza wylicytowaną kwotę, a sąd wydaje kolejne postanowienie o przysądzeniu własności, które przeniesie na Ciebie własność.

Na podstawie tego postanowienia kupujący może dokonać zmian w księdze wieczystej oraz w katastrze nieruchomości.

Na co zwrócić uwagę przystępując do licytacji nieruchomości

Jeśli już zdecydujesz się na kupno mieszkania z licytacji komorniczej to niech zysk nie przesłoni ryzyka związanego z transakcją. Koniecznie sprawdź czy na nieruchomości nie są ustanowione umowy dożywocia i najmu. Takie umowy są bowiem nie rozwiązywalne automatycznie wraz ze zlicytowaniem nieruchomości. Jeśli się pospieszysz i wszystkiego nie sprawdzisz może się okazać, że nabyłeś mieszkanie z niechcianym lokatorem, który w dodatku nie chce się wyprowadzić.

Przed przystąpieniem do licytacji koniecznie porozmawiaj z komornikiem, który powinien udzielić wszystkich informacji nt. nieruchomości. Zajrzyj do operatu szacunkowego i księgi wieczystej. Szczególnie zwróć uwagę na dział III i IV. Zweryfikuj czy mieszkanie nie posiada zadłużenia, np. w spółdzielni mieszkaniowej, u dostawcy energii elektrycznej czy gazu.

16/07/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Samochód z licytacji komorniczej

Samochód z licytacji komorniczej – to powinieneś wiedzieć Licytacje komornicze od zawsze cieszyły się sporą popularnością. Do tej pory jednak trzeba było się mocno interesować i śledzić wszystkie obwieszczenia komorników. Od niedawna funkcjonuje ogólnopolski portal internetowy licytacje.komornik.pl prowadzonym przez Krajową Radę Komorniczą. Dzięki niemu otrzymujemy dostęp do wszystkich licytacji w całej Polsce.

Co może zająć Komornik?

Popadając w kłopoty finansowe zastanawiamy się co może zająć Komornik Komornik Sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, a nie urzędnikiem jak niektórzy błędnie uważają. Działa przy określonym Sądzie Rejonowym i czynności wykonuje na wniosek wierzyciela. Wszystkie prawa i obowiązki Komornika Sądowego regulują przepisy prawa. Są to Kodeks Postępowania Cywilnego oraz ustawa o komornikach sądowych i egzekucji.

Pożyczka z komornikiem Rapida Money

Pożyczka z komornikiem to popularna nazwa pożyczek dla osób z negatywną historią kredytową. Czy warto skorzystać z takiej pożyczki?