fbpx

Miliony dla fundacji o. Rydzyka

Dotacje państwowe na projekty Lux Veritatis

Mimo zawirowań w relacjach o. Rydzyka i rządu pieniądze nadal płyną strumieniem do Torunia. Niedawno Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło stworzenie właśnie w Toruniu muzeum “Pamięć i Tożsamość”. Ma powstać przy współpracy fundacji Lux Veritatis, która należy do najsłynniejszego redemptorysty z Torunia – o. Tadeusza. Resort zabudżetował na ten cel aż 70 mln zł!  Z komunikatu jaki ogłosiło Miisterstwo wynika, że w 2018 r. muzeum otrzyma 5 mln zł dotacji, w 2019 r. – 55 mln zł, a w 2020 r. – 10 mln zł.

Dyrektora muzeum będzie powoływał minister kultury po uzgodnieniu kandydatury z założycielem muzeum, czyli Fundacją Lux Veritatis czyli z o. Rydzykiem. Oprócz wielkich pieniędzy Lux Veritatis zyskała defacto etaty, które będzie mogła obsadzić własnymi ludźmi. Za pieniądze z Ministerstwa Kultury.

Jak podają inne media miliony dla fundacji o. Rydzyka o których mowa to nie wszystko. Tajny zapis umowy zawartej między Ministerstwem a fundacją Lux Veritas ma mówić, że Resort zobowiązuje się zapłacić fundacji z naszych podatków co najmniej 100 mln zł do 2020 r. Czy naprawdę takie kwoty są słuszne i konieczne na tego typu projekty?

pożyczki chwilówki

Miliony dla fundacji o. Rydzyka vs inne projekty

Może jednak tak wielkie pieniądze są potrzebne na budowę muzeum z prawdziwego zdarzenia? Jeśli popatrzymy na inne projekty jakie realizowane były w ostatnich latach to rozstrzał kwotowy jest dość spory.

Muzeum Powstania Warszawskiego kosztowało 50 milionów złotych, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku blisko 293 miliony złotych, Muzeum Historii Żydów Polskich 320 milionów złotych, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie to 81 milionów złotych.  Jak widać kwoty są imponujące. Trzeba jednak mieć na uwadze tematykę i miejsce budowanych wystaw. Chociażby grunty w Warszawie czy Gdańsku są w innej cenie niż np. w Toruniu. Nie mniej jednak projekt prowadzi fundacja Lux Veritas a Ministerstwo tylko dofinansowuje budowę , dlatego ocenę czy to dużo pozostawiamy Wam.

Hapipożyczki oferta pożyczki do 25 tys.

Polacy chętnie sięgają po pożyczki na raty oferowane przez Hapipożyczki. Firma oferuje pożyczki do 15 tys. złotych, które można spłacać nawet do 3 lat! Popularność tej marce dodały również atrakcyjne koszty i warunki orzynania.

Ojciec Rydzyk nie potrzebuje kredytów

Ojciec Rydzyk uchodzi za jednego z najbogatszych Sprawdzamy w jakiej kondycji jest imperium Ojca Rydzyka w Toruniu. Całość majątku formalnie należy do fundacji Lux Veritatis, gdzie Tadeusz Rydzyk jest prezesem. Weryfikujemy zatem jak wyglądają finanse i czy rzeczywiście Ojciec Rydzyk nie potrzebuje kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *