Monit z firmy pożyczkowej

Czym jest monit z firmy pożyczkowej i jakie niesie konsekwencje?

Monit z firmy pożyczkowej to nic innego jak ponaglenie pożyczkobiorcy do spłaty raty bądź całej pożyczki w przypadku chwilówki. Monity mogą przybrać różną formę upomnienia. Najczęściej windykatorzy  wysyłają SMS-y, maile oraz tradycyjne listy polecone. Wiadomość  z upomnieniem zawiera najważniejsze informacje nt zaległości tj.

  • numer umowy pożyczki
  • wysokość zadłużenia,
  • informację o konsekwencji dalszych opóźnień,
  • dane do przelewu
  • ostateczny termin do jakiego należy uregulować zobowiązanie.

Brak reakcji na monit może nieść za sobą kolejne konsekwencje, które zaczynają się najczęściej od telefonów windykacyjnych. Oprócz tego firma pożyczkowa może skierować do nas kolejne zawiadomienia jak:

  • przedsądowe wezwanie do zapłaty,
  • formularz z informacją o zamiarze wpisania naszych danych do rejestru BIK, KRD czy BIG itp.
  • wizytę pracownika windykacji terenowej.

pożyczka na wyciąg z konta

Ile kosztuje monit z firmy pożyczkowej?

Przed uregulowaniem statusu firm pożyczkowych przez przepisy prawa opłaty naliczone z tytułu monitów stanowiły spore źródło dochodu pożyczkodawców. Monity były wysyłane już następnego dnia po terminie zapadalności raty. Sam koszt jednego monitu wynosił od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Po wejściu w życie ustawy antylichwiarskiej proceder zarabiania na monitach znacząco się ukrócił.

Zgodnie z przepisami w/w ustawy maksymalna wysokość wszystkich kosztów, związanych z nieterminową spłatą pożyczki (w tym kosztów monitów) nie może być wyższa niż maksymalne odsetki. Dokładnie mówi o tym zapis z art. 481 § 2 znak. 1 Kodeksu Cywilnego. Dla przypomnienia dodamy, że obecnie wysokość odsetek maksymalnych za opóźnienie wynosi 14 proc. w skali roku. Nie mniej jednak monit nie jest darmowy i obecnie kosztuje w zależności od firmy pożyczkowej w granicach kilkunastu – kilkudziesięciu złotych.

baner

Jak uniknąć otrzymania monitu?

Jak widzimy otrzymanie monitu wiąże się z niepotrzebnymi kosztami, których lepiej uniknąć. Dlatego po pierwsze pilnujmy terminów spłaty. Po drugie jeśli widzimy, że termin raty się zbliża i nie mamy środków na zapłatę to najlepiej skontaktujmy się z pożyczkodawcą. Obu stronom zawsze zależy na jak najlepszej współpracy, dlatego z pewnością otrzymasz od pożyczkodawcy alternatywę. Może to być rolowanie pożyczki bądź nawet refinansowanie. Jednak aby do tego doszło najpierw należy o tym porozmawiać zanim nastąpi opóźnienie.

17/01/2020

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Kredyt konsolidacyjny online

Kredyt konsolidacyjny online Kredyt konsolidacyjny online nie należy do najpopularniejszych produktów finansowych w Polsce. Większość osób zaciąga pożyczkę czy kredyt i potem tylko reguluje miesięczne zobowiązania. Korzystając z kilku pożyczek branych w różnych okresach najprawdopodobniej będziemy mieli różne warunki spłaty. Płacenie jednej większej raty w miesiącu może okazać się dużo wygodniejsze i tańsze.

Gdzie najłatwiej dostać pożyczkę?

Gdzie najłatwiej dostać pożyczkę? To pytanie zadaje sobie wielu z Was w momencie szukania dodatkowej gotówki. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie bankomatów i firm pożyczkowych w jakich znajdziecie najlepsze pożyczki gotówkowe. Dzięki statystykom jakie prowadzimy oraz informacjom od Klientów możemy ocenić prawdopodobieństwo udzielenia pożyczki.

Czy za długi można iść do więzienia?

Czy za długi można iść do więzienia? Wiele osób, które popada w spiralę zadłużenia zastanawia się czy za długi można iść do więzienia. Jeśli jesteśmy uczciwi i nie łamiemy prawa to nie mamy się czego obawiać.