Obligacje skarbowe a obligacje korporacyjne

Ostatnio dużo się mówi o obligacjach

Szczególnie w kontekście upadającej grupy GetBack. Klienci są zawiedzeni i czują się oszukani, że zostali namówieni na inwestowanie w obligacje. Warto jednak podkreślić, że obligacje korporacyjne są zupełnie czymś innym papiery wartościowe Skarbu Państwa. Czym są obligacje skarbowe a czym obligacje przedsiębiorstw? O tym w dzisiejszym wpisie.

Obligacje skarbowe

to jedna z najbezpieczniejszych form oszczędzania. Obligacje państwowe to swego rodzaju pożyczka pieniędzy jaką udzielamy Państwu. Oprocentowanie takich papierów wartościowych nie jest zazwyczaj wysokie, lecz jest to bardzo bezpieczna forma. Chyba, że kupujemy obligacje skarbowe państw ameryki łacińskiej, które w każdej chwili może zbankrutować. Jeśli są to obligacje Polskie to takich obaw nie powinniśmy mieć.

Inną zaleta obligacji skarbowych jest to, że nie ma ograniczeń co do ulokowanej kwoty. W przypadku banku gwarancja zdeponowanych pieniędzy kończy się na 100 tys. euro. Minusem obligacji skarbu państwa jest to, że środki w nich ulokowane mamy zamrożone na długi czas.  Poza tym wypłata środków ulokowanych w obligacjach trwa dłużej niż w przypadku lokaty bankowej.

Obligacje korporacyjne

są dużo bardziej ryzykowne niż te emitowane przez Państwo. Dlaczego zatem niektórzy wybierają tą formę oszczędzania? Odpowiedź jest bardzo prosta – zysk! Obligacje korporacyjne oferują dużo wyższa stopę zwrotu. Popyt na papiery wartościowe emitowane przez firmy rośnie z uwagi na utrzymujące się niskie stopy procentowe.

Inwestując w tego typu produkty powinniśmy zachować ostrożność i pamiętać o kilku zasadach. To co jest prezentowane na kolorowych folderach w bankach nie zawsze jest dobre. Przypomnijmy, że osoby, które zainwestowały w papiery GetBack są na minusie wiele milionów złotych. Żeby bezpiecznie inwestować w obligacje korporacyjne radzimy wybierać firmy posiadające oceny ratingowe. Problem w tym, że nie wiele emitentów przeprowadzających publiczne emisje ma nadany rating. Większość ofert jest przeprowadzana na podstawie memorandum informacyjnego.

Zwracajmy uwagę na same firmy, które emitują obligacje. Sprawdzajmy czy historia firmy jest wystarczająco długa aby jej zaufać. Czy przedsiębiorstwo ma ugruntowaną pozycją rynkową, silną sytuacją finansową oraz regularne raporty finansowe.

15/05/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

10 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie

10 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie - negocjuj kredyt hipoteczny, skonsoliduj zobowiązania, zmień konto bankowe i wiele innych

Czy warto zakładać lokatę?

Osoby regularnie oszczędzające od dłuższego czasu zastanawiają się czy warto zakładać lokatę. Polacy chętnie korzystają z tej formy oszczędzania w związki z czym Banki mają bardzo dużo naszych pieniędzy. Dochodzi do tego fakt, że kredytów i pożyczek w bankach bierzemy stosunkowo mało

Giełda Papierów Wartościowych – jak zarabia?

Giełda Papierów Wartościowych ma zapewnić możliwość obrotu giełdowego papierami wartościowymi takimi jak akcje, obligacje czy prawa poboru itp.