Płatności smartfonem nadal daleko w tyle

Polacy nie korzystają z płatności smartfonem

Do niedawna w Polsce z płacenia smartfonem mogli korzystać tylko użytkownicy telefonów z systemem android. Mimo licznych promocji jakimi kusiło google w ciągu kilku miesięcy z Google Pay skorzystało zaledwie kilkadziesiąt tysięcy osób. Zwarzywszy na to, że android jest najpopularniejszym systemem w polskich smartfonach to szokująco mało. Porażka tego systemu płatności jest o tyle dotkliwsza, że z Google Pay współpracują prawie wszystkie banki. Oczywiście nie każdy smartfon z androidem posiada moduł NFC do płatności mobilnych. Można powiedzieć, że płatności smartfonem z Google Pay nie wzbudziły zaufania wśród Klientów.

Inaczej rzecz się ma z Apple Pay czyli systemu płatności smartfonem dla użytkowników z systemem iOS. Płatności od Apple zagościły w Polsce kilka tygodni temu i stały się hitem. Według wstępnych danych kilkadziesiąt tysięcy użytkowników zarejestrowało swoje karty i zaczęło płacić smartfonem już w pierwszych dniach dostępności usługi. Co ważne – tylko nieliczne banki oferują tą usługę podpięcia karty płatniczej do systemu. Ponadto usługa jest dostępna w większości dla użytkowników kart wydanych przez MasterCard.

Płatności smartfonem są bezpieczne?

Płatności wykonywane telefonem niczym nie różnią się od tych kartowych. W naszej opinii są nawet bezpieczniejsze od tych wykonywanych kartą płatniczą. Aby zapłacić smartfonem wystarczy go przyłożyć do terminala. Nie ma zatem obawy, ze ktoś zeskanuje nam kartę, lub zrobi jej zdjęcie z obu stron. Padają pytania – co w przypadku, kiedy ktoś ukradnie nam telefon i pójdzie na zakupy?

Zanim ktoś użyje telefonu do płacenia musi go najpierw odblokować. W przypadku Apple Pay będzie to odcisk palca. Raczej mało prawdopodobne, że ktoś złamie zabezpieczenia Apple i pójdzie po zakupy do Żabki za 50 zł.

Najlepsze jest jednak to, że w przypadku Apple Pay to nigdzie nie jest zapisywany numer Twojej karty. Wszystko dlatego, że Apple nadaje Twojej karcie unikatowy numer (inny niż numer karty), który jednoznacznie identyfikuje Twoją kartę płatniczą po stronie banku. Dzięki takiej prywatyzacji Twoje dane są również niewidoczne dla sklep, w którym płacisz z Apple Pay. Nie ma więc mowy, że Twoja karta zostanie shakowana i wykorzystana do innych celów. Płacenie z Apple zwiększa Twoje bezpieczeństwo i prywatność.

Płatności smartfonem a zwłaszcza Apple Pay są bardzo bezpieczne i szczerze zachęcamy Was do korzystania z nich!

13/07/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Kosztowne rachunki za telefon – jak nie przepłacać?

Polacy nie rozstają się ze smartfonami i mają kosztowne rachunki za telefon Jak podaje BIG Infomonitor Według z telefonu komórkowego korzysta już ponad 90 proc. osób. Co dziesiąty użytkownik smartfona nie rozstaje się z nim nawet w trakcie snu trzymając go pod poduszką. Jak widać lubimy i intensywnie korzystamy telefonów.

Dostęp do facebooka płatny?

Ile zapłacilibyście za dostęp do facebooka? Najpopularniejsze aplikacje na smartfony i tablety są bezpłatne i to właśnie dlatego są tak popularne. Naukowcy postanowili jednak sprawdzić ile bylibyśmy w stanie zapłacić za dostęp do facebooka.

Aplikacje bankowe są bezpieczne?

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej? Czy warto korzystać z aplikacji bankowych?