Ustawa frankowa wejdzie w życie?

Ustawa frankowa spędza sen z powiek

kolejnej ekipie rządzącej. Jest jak gorący kartofel, którego każdy odrzuca. Prezydent w swojej kampanii wyborczej obiecał załatwienie sprawy kredytów hipotecznych zaciągniętych we frankach. Projekt został złożony 2 sierpnia 2017 r. nic specjalnego się z nim nie działo. Od tamtej pory w połowie października odbyło się pierwsze czytanie projektu po czym zaprzestano prac nad ustawa frankowa.

Teraz ma się to zmienić, partia rządząca zapowiada, że bierze się za ustawę frankową. Jest to swego rodzaju straszak na banki, aby lepiej same rozwiązały problem niż czekały na rozwiązanie przymusowe.

Jak wygląda propozycja prezydenta?

Głowa państwa proponuje nowelizację przepisów o wsparciu osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, które zaciągnęły kredyty mieszkaniowe. Zmiana ma wprowadzać rozszerzone warunki korzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Pieniądze zgromadzone w tej instytucji mają zasilić kolejny fundusz (restrukturyzacyjny), który będzie wspierał finansowanie restrukturyzacji hipotecznych.  Pieniądze do funduszu restrukturyzacyjnego miałyby zostać przekazane z środków przekazanych przez banki. Zrzutka byłaby proporcjonalna do wielkości portfeli kredytów hipotecznych jakie posiada każdy bank.

Cały proces restrukturyzacji dla frankowiczów byłby przygotowany przez wszystkie banki. Żeby wszystko zadziałało nowe warunki kredytu hipotecznego powinny być zachęcające. Zachętą ma być to, że pieniądze przekazane do funduszu restrukturyzacyjnego przez dany bank będą przeznaczane na restrukturyzacje tego banku. Jeśli przez pół roku nie zostaną wykorzystane na restrukturyzację wówczas trafią do wspólnej puli i zostaną podzielone na pozostałe banki.

Olbrzymie koszty dla banków czyli dla wszystkich klientów

Szacunkowy roczny koszt składkowego ma wynosić ok  3,2 mld zł. W perspektywie 10-letniej daje to kilkanaście miliardów dodatkowego obciążenia dla całego sektora bankowego. Symulacji wydatków dokonała jedna z największych agencji ratingowej Moody’s. Wg ich wyliczeń najwięcej na nowym prawie straciłyby Bank Millenium oraz mBank.  Eksperci Moody’s oszacowali, że w pierwszym roku obowiązywania, nowe przepisy obniżyłyby drastycznie zyski banków odpowiednio. Zysk Banku Millenium spadłby aż o 35 proc., mBanku i BGŻ BNP o co najmniej niż 30 proc. PKO BP odnotowałby jedynie i aż 16 proc. straty.

Poręczenie pożyczki lub kredytu

Poręczenie pożyczki lub kredytu – najważniejsze informacje Poręczenie to jedno z najczęściej stosowanych zabezpieczeń przy pożyczkach i kredytach. Poręczenie inaczej nazywane jest również żyrowaniem. Osoba, która poręczy spłatę pożyczki jest tak samo odpowiedzialna za spłatę jak główny kredytobiorca. Żyrant odpowiada całym swoim majątkiem w przypadku braku spłaty przez kredytobiorcę.

Dopłaty do czynszu mieszkań

Dopłaty do czynszu mieszkań od 2019 roku Już niedługo Polacy będą mogli korzystać z dopłat do czynszów w ramach programu Mieszkanie Plus. Dopłaty zostały uregulowane w specjalnej ustawie o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Dopłaty do czynszu będą mogły otrzymać osoby, których nie stać na wynajem lub zakup mieszkania

Linia pożyczkowa – czym jest i czy warto?

Linia pożyczkowa to nowy produkt oferowany przez coraz to większą ilość firm pożyczkowych. Linia pożyczkowa została wprowadzona dla osób, które wolą korzystać z usług firm pożyczkowych. Są one alternatywą dla limitów kredytowych ustanawianych na rachunkach bankowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *