Wpłatomaty będą mogły zatrzymać gotówkę

Wpłatomaty będą mogły zatrzymać gotówkę

Wpłatomaty są równie popularne co bankomaty, a z roku na rok przybywa ich coraz więcej. Większość nowych bankomatów jest też wpłatomatami, gdyż posiadają funkcje deponowania gotówki. Polacy tak mocno przyzwyczaili się do wpłatomatów, że coraz więcej banków rezygnuje z części swoich placówek. Pieniądze możemy wpłacać i wypłacać w automatach, a przelewy i inne operacje wykonujemy w domu poprzez bankowość elektroniczną. Płacimy telefonami i innymi gadżetami przygotowanymi przez operatorów płatniczych. Bankowcy dbają o wygodę Klientów, ale kolejne zmiany przepisów mogą wyhamować zapał do korzystania chociażby z wpłatomatów.  Wszystko dlatego, że zgodnie z nowymi przepisami wpłatomaty będą mogły zatrzymać gotówkę. Zmiany w prawie weszły na początku miesiąca, a banki już są zasypywane reklamacjami.

Jak jest blokowana gotówka?

Załóżmy, że dostaliśmy na urodziny 1000 zł. Banknoty po 100 zł pomieszaliśmy od wszystkich, którzy nas obdarowali i idziemy z nimi do najbliższego wpłatomatu. Wkładamy kartę, wpisujemy deklarowaną kwotę i wkładamy gotówkę do maszyny. Nie zwróciliśmy jednak uwagi, że część banknotów była naderwana, zniszczona i wytarta ze starości. Na ekranie wpłatomatu pokazuje nam się kwota 700 zł, która została zaksięgowana na nasze konto. Co z pozostałymi 300 zł?! Wpłatomat uznał nasze zniszczone pieniądze jako podejrzane i zatrzymał je do kontroli. Pieniądze trafiły do osobnej kasety w urządzeniu i będą sprawdzone przez bank. Wpłatomaty będą mogły zatrzymać gotówkę. Na weryfikację podejrzanych banknotów bank będzie miał do 30 dni. Po tym okresie jeśli banknoty okażą się prawdziwe to bank dopisze nam brakującą kwotę na konto. Gorzej jednak jeśli się okaże, że padliśmy ofiara oszustwa.

W takiej sytuacji bank odeśle banknoty na policję, a ta odda je do ekspertyzy. Tą wykonuje Narodowy Bank Polski co może potrwać nawet pół roku. Jeśli wszystko okaże się w porządku to oczywiście gotówka trafi na nasze konto. Jeśli jednak potwierdzą się podejrzenia pracownika banku to policja będzie wrzynała śledztwo.

Następnym razem, kiedy staniecie przy wpłatomacie to dokładnie sprawdźcie swoje banknoty i trzymajcie kciuki!

26/07/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Co zrobić jak znikną nam pieniądze z konta

Logujesz się do Banku a tam puste konto Przecierasz oczy ze zdumienia, ale nadal saldo wynosi 0 zł. Powoli uświadamiasz sobie, że ktoś ogołocił Twoje konto i najprawdopodobniej padłeś ofiarą kradzieży. Co zrobić jak znikną nam pieniądze z konta?

Aplikacje bankowe są bezpieczne?

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej? Czy warto korzystać z aplikacji bankowych?

Bankomat ma już 50 lat

Bankomaty są z nami już od 50 lat. Na świecie obecnie mamy ponad 3 mln bankomat, a kolejne maszyny są instalowana co trzy minuty.