Zajęcie rachunku bankowego a blokada konta

Zajęcie rachunku bankowego jest najszybszą dolegliwością

jaka może nas spotkać w przypadku, kiedy popadniemy w kłopoty finansowe. Inaczej mówiąc jest to blokada konta. Konto osobiste jest zazwyczaj blokowane na wniosek komornika sądowego lub urzędu skarbowego. Jak wygląda blokada konta bankowego? Bank działając zgodnie z dyspozycją ma obowiązek zamrozić nasze środki jakie posiadamy na rachunku bankowym. Nie może jednak zrobić tego od razu po otrzymaniu wniosku. Zgodnie z prawem najpierw musi poinformować o tym dłużnika. Zazwyczaj banki wysyłają listy polecone za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W momencie, kiedy do banku wrócić podpisane potwierdzenie otrzymania zawiadomienia bank dokonuje zajęcia środków.

Bank nie może jednak zająć wszystkich naszych pieniędzy na koncie, chyba że dług wynika z obowiązku alimentacyjnego. Wówczas komornik może zabrać wszystko i nie zostawi ani złotówki na koncie.  Jeśli zadłużenie wynika np. z niespłaconej pożyczki to nie może być zajęte więcej  niż 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zatem do dyspozycji pozostanie nam maksymalnie 1575 zł miesięcznie. Rocznie na życie zostanie nam 18900 zł.

Jakie rachunki mogą być zajęte przez komornika? Zajęciu podlegają przede wszystkim rachunki rozliczeniowe czyli tzw. konta osobiste, rachunki lokat terminowych, rachunki oszczędnościowe, rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz rachunki terminowych lokat oszczędnościowych. Zajęcie rachunku bankowego.

Blokada konta na podstawie STIR

STIR czyli System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej, to nowe narzędzie Ministerstwa Finansów, które ma pomóc w walce z malwersacjami finansowymi. Jest to algorytm, który analizuje dane dostarczane przez banki i SKOK-i. Ma wychwytywać anomalie, które mogą wskazywać na wyłudzenia podatku VAT.  Jest to zatem narzędzie do kontrolowania przedsiębiorców, szczególnie płatników VAT.

Jak działa blokada konta na podstawie STIR? W momencie, kiedy algorytm skarbówki wyśledzi nieprawidłowości na koncie może zdecydować, aby rachunek zablokować na nie dłużej niż 72 godziny. System automatycznie sporządza postanowienie z numerem konta podejrzanej firmy, okres blokady rachunku. Postanowienie przekazywane jest do banku, prokuratury oraz do odpowiedniego naczelnika urzędu skarbowego.

Za pozwoleniem szefa Krajowej Administracji Skarbowej przedsiębiorca będzie mógł skorzystać ze zgromadzonych środków. Będzie to jednak możliwe w ściśle określonych sytuacjach jak np. wypłata wynagrodzeń pracownikom, opłata świadczeń alimentacyjnych lub rentowych, uiszczenie innych zobowiązań podatkowych.

 

24/05/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Egzekucja z rachunku bankowego

Egzekucja z rachunku bankowego jest wskazywana właśnie najczęściej, gdyż łatwość pozyskania pieniędzy jest spora. Brak spłaty pożyczki może się wiązać właśnie z zajęciem egzekucyjnym

Mieszkanie z licytacji komorniczej

Czy warto kupić mieszkanie z licytacji komorniczej? Polacy coraz mocniej zaczynają się interesować licytacjami komorniczymi. Powstanie platformy do licytacji zajętych przedmiotów jest tego najlepszym odzwierciedleniem. Komornik oprócz tego, że jest wykonawcą postanowień sądu to jest również swego rodzaju przedsiębiorcom. Odpowiada za skuteczne wyegzekwowanie długu, a za podjęte działania przysługuje mu odpowiednie wynagrodzenie.

Pożyczka z komornikiem Rapida Money

Pożyczka z komornikiem to popularna nazwa pożyczek dla osób z negatywną historią kredytową. Czy warto skorzystać z takiej pożyczki?