Czy warto ufać SKOK-om?

Spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa, SKOK

SKOKi pojawiły się w Polsce wraz z transformacją ustrojową lat 90-tych. Reformy finansów i przekształcenie gospodarki w kapitalizm spowodowało, że ludzie zaczęli chętniej korzystać z produktów finansowych. Większość osób nie miała wystarczających środków, żeby otworzyć chociażby sklep spożywczy dlatego chętnie korzystali z pożyczek na rozkręcenie biznesu. Nie było jeszcze banków komercyjnych, a oferta banków państwowych nie każdemu odpowiadała. Zaczęto zakładać spółdzielnie finansowe czyli spółdzielcze kasy oszczędnościowo kredytowe. Powstaje pytanie czy warto ufać SKOK-om?

Jak pisaliśmy wcześniej jeśli chcemy w ogóle skorzystać z usług SKOK-u najpierw musimy zostać członkiem spółdzielni. Czyli dokonać rejestracji, wnieść opłatę wstępną oraz wykupić choćby jeden udział w kasie. Po wykonaniu tych czynności stajemy się członkiem SKOK-u i możemy korzystać z wszystkich jego dobrodziejstw.  Dużo się jednak słyszy o kłopotach tych instytucji. Czy zatem nasze pieniądze są bezpieczne?

Czy warto ufań SKOK-om?

Nadzór nad SKOK-ami sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Zdeponowane środki są zabezpieczone Bankowym Funduszem Gwarancyjnym więc teoretycznie nie powinniśmy się o nic martwić. Kiedy kasa upada, depozyty do wartości 100 tys. euro wypłaca BFG. Skąd Fundusz ma pieniądze? Składają się kasy (31 mln zł)  i banki (2,1 mld zł). Jednak jak spojrzymy na cały kraj i na ilość kłopotów z jakimi borykają się SKOKi to nasuwa się pytanie, czy warto tam trzymać pieniądze? Czy nie lepiej trzymać je w banku, któremu nie grozi bankructwo.

Z ostatnich danych wynika, że 24 na 34 działające w Polsce kasy są objęte postępowaniami naprawczymi. Polacy odłożyli w SKOK-ach 9,8 mld zł. Wartość depozytów przez ostatnie dwa lata spadła o 18 procent. Ilość SKOKów od końca 2016 roku zmniejszyła się o 17. Sytuacja jest poważna i nie chodzi tu o straszenie, ale o to aby każdy był świadomy co dzieje się w SKOKach. BFG wypłacił już klientom upadłych SKOK-ów 4,33 mld zł, a niecałe pół miliarda trafiło do banków jako wsparcie w przejmowaniu kas.

24/07/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Gdzie najłatwiej dostać pożyczkę?

Gdzie najłatwiej dostać pożyczkę? To pytanie zadaje sobie wielu z Was w momencie szukania dodatkowej gotówki. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie bankomatów i firm pożyczkowych w jakich znajdziecie najlepsze pożyczki gotówkowe. Dzięki statystykom jakie prowadzimy oraz informacjom od Klientów możemy ocenić prawdopodobieństwo udzielenia pożyczki.

Czym się różni bank od SKOK

Co to jest SKOK Zastanawialiście się, czym różnią się te dwie instytucje finansów? Większość osób nie wie czym się różni bank od SKOK. Wynika to z tego, że usługi jakie oferują banki i skoki są niemal identyczne. Zanim zaczniemy wskazywać różnice napiszemy kilka słów czym w ogóle jest SKOK.

KNF ostrzega – uważaj na naciągaczy

Lista ostrzeżeń KNF to regularnie publikowana lista podmiotów, wobec których Komisja Nadzoru Finansowego złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jest to obowiązek wynikający z ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.