Egzekucja komornicza jest rozwiązaniem ostatecznym w procesie odzyskiwania należności. Często jednak jest to jedyny sposób na odzyskanie pieniędzy. Najczęstszymi klientami Komorników są banki i firmy pożyczkowe, które usiłują odzyskać pożyczone pieniądze. Kierując wniosek egzekucyjny do komornika wierzyciel wskazuje z jakich składników majątku ma być prowadzone postępowanie egzekucyjne. Egzekucja z rachunku bankowego jest wskazywana właśnie najczęściej, gdyż łatwość pozyskania pieniędzy jest spora. W dzisiejszym wpisie opowiemy nieco więcej jak wygląda zajęcie konta bankowego i ściąganie z niego środków.
Po otrzymaniu wniosku egzekucyjnego Komornik zaczyna szukać majątku dłużnika. Pierwsze co robi to wysyła zapytania do wielu instytucji w tym do banków. Aby jednak dowiedzieć się czy dłużnik ma rachunek w danym banku nie trzeba czekać na pismo zwrotne. Weryfikacje kont dłużnika wykonuje się najczęściej kierując zapytanie do Krajowej Izby Rozliczeniowej – administratora systemu OGNIVO. Po wysłaniu zapytania komornik otrzymuje tylko informację gdzie ewentualnie dłużnik ma konto.
Po uzyskaniu tej informacji komornik wysyła do banku zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnej, informując również o wysokości długu wraz z kosztami egzekucyjnymi. Po zarejestrowaniu wniosku bank bez zgody komornika nie może wypłacać klientowi środków do wysokości zajętej wierzytelności. W tym samym czasie komornik informuje dłużnika o podjętych czynnościach. Zajęciu podlegają wszystkie środki kontach, jakie dłużnik posiada w danym banku (do wysokości zadłużenia).
Uwaga jeśli konto ma współwłaściciela to ono również podlega zajęciu. W całości w przypadku współmałżonka, w równej części w przypadku wspólnika.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wolne od zajęcia są środki do wysokości 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2018 roku kwota wolna wynosi więc 1575 zł.
Ponadto wolne od zajęcia są wpływy na rachunek bankowy z tytułu:
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |