Pomimo podwyższonego wkładu własnego popyt na kredyt hipoteczny cały czas rośnie. Mówi się, że ten rodzaj kredytu wiąże ludzi mocniej niż małżeństwo. W związku z licznymi pytaniami na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu postaram się podpowiedzieć o czym warto pamiętać przed podpisaniem umowy. Dlaczego powinniśmy mieć wkład własny ? Co wpływa na zdolność kredytową? Dlaczego niska rata to nie wszystko? Co składa się na łączny koszt kredytu? Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?
Zanim zaczniemy wybierać nasze wymarzone mieszkanie musimy pomyśleć o sposobie finansowania. Jeśli będzie to kredyt wówczas musimy przygotować wkład własny, bez którego nie otrzymamy kredytu. W chwili obecnej jest to 20% wartości kredytu. Uwaga Banki gotowe są także przyjąć jako wkład własny zaliczki wpłacone deweloperowi lub zbywcy mieszkania. Dla budujących dom wkładem własnym może być udokumentowany koszt budowy tj. zakupione materiały budowlane czy np. uzbrojenia miejsca, w którym wznosić będziemy budynek. Jako wkład własny bank może uznać także rezerwy zgromadzone w III filarze emerytalnym.
Oprócz wkładu własnego musimy posiadać zdolność kredytową na dobrym poziomie. Każdy bank indywidualnie ocenia możliwość klienta do terminowej spłaty zobowiązania i określa maksymalną kwotę kredytu. Jak banki liczą naszą zdolność? Zazwyczaj brane pod uwagę są wysokość i źródło dochodów, wiek kredytobiorcy, liczbę osób pozostających w gospodarstwie domowym, wydatki, spłacane kredyty i pożyczki czy historię kredytową.
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |