Często nie zdajemy sobie sprawy, jak poprzez codzienne, rutynowe czynności podnosimy wysokość rachunków. Wystarczy wyrobić w sobie proste nawyki ekonomicznego używania sprzętów domowych, nawet wówczas, gdy te nie są najnowocześniejsze, ani z zasady przystosowane do oszczędzania energii. Sprawdzamy w dzielniejszym wpisie jak oszczędzać w domu. Oszczędzanie pieniędzy w domu jest niezwykle istotne. Dzięki nim możesz opłacić rachunki, zatankować samochód czy kupić jedzenie. Zdobycie wiedzy, jak oszczędzać pieniądze nie jest proste. Przedstawiamy sposoby na domowe oszczędzanie pieniędzy
Bardzo często zdarza się większości z nas, mycie zębów czy golenie się przy odkręconym kranie. Według szacunków przy jednym takim myciu zużywa się niepotrzebnie od 12 do 15 litrów wody. Od kąpieli w wannie, lepszy jest szybki prysznic. Trwa krócej, intensywniej i wymaga mniejszej ilości wody ( ¼ w porównaniu do kąpieli w wannie, czyli około 50-75 litrów).Częstym źródłem wysokich rachunków za wodę jest także istnienie przecieków w instalacji. Aby upewnić się, że wszystko jest w porządku, wystarczy odczytać wodomierz tuż przed i tuż po co najmniej godzinnym niekorzystaniu z wody. Jeśli odczyty się różnią, oznacza to przeciek.
Najpierw warto zastanowić się, jaki procent z miesięcznej wypłaty chcemy przeznaczyć na oszczędności. Punktem wyjścia może być np. 20 proc. Odkładamy tę kwotę zaraz po wypłacie, przelewając ją na konto oszczędnościowe, a później spłacamy zobowiązania, np. media, czynsz itd.jaki procent z miesięcznej wypłaty chcemy przeznaczyć na oszczędności. Pozostały fundusz przeznaczamy na bieżące wydatki, czyli np. na żywność.
Na ogrzewaniu też należy oszczędzać. Na przykład w nocy o wiele lepiej zasypia się w niższej temperaturze. Ponadto, w tym czasie temperatura na zewnątrz jest niższa, co powoduje większe straty ciepła. Jeśli pogoda pozwala, lepiej nie używać ogrzewania w czasie nocy.
Często nie przywiązujemy wagi także do istoty aranżacji wnętrza. Ma to znaczenie w przypadku grzejników. Gdy zasłonimy je firankami lub niefortunnie ustawionymi meblami, ograniczymy efekt ich pracy. Podobnie sprawa wygląda z wszelkimi nieszczelnościami w drzwiach, oknach, itd. Istnieje prosty sposób na sprawdzenie, gdzie występuje prześwit. Wystarczy użyć płomienia (świeczki, zapalniczki, zapalonej zapałki) sprawdzając, w którą stronę odchyla się płomień. Dodatkowo, w przypadku większych mieszkań można rozgraniczyć pomieszczenia na często używane oraz takie, z których się prawie nie korzysta. W tych drugich temperatura może być zdecydowanie niższa.
Lodówka, to największe źródło wydatków na energię elektryczną. W przeciętnym polskim gospodarstwie domowym 30% energii zużywane jest właśnie przez to urządzenie, co nie dziwi z racji jego ciągłej pracy. Starą lodówkę korzystniej jest wymienić na nową, energooszczędną i mieć na uwadze, aby nieprzystosowanej do zabudowy nie umieszczać w instalacji na siłę. Spowoduje to złą cyrkulację powietrza w tylnych jej partiach, a to narazi właściciela na większe zużycie prądu. Należy także pamiętać, aby nie wkładać do niej gorących produktów, gdyż spowoduje to trzykrotne zużycie prądu w celach ochłodzenia. Jak za pomocą sprzętu AGD oszczędzać pieniądze w domu? Energooszczędne lodówka ma oznaczenie A++. Oznacza to, że zużywa o 60% energii mniej niż lodówka tradycyjna. Pamiętaj o regularnym jej odmrażaniu
Piekarnik także jest przedmiotem, z którym można się obejść bardziej ekonomicznie, na przykład wyłączając go na 5-10 minut przed planowanym zakończeniem pieczenia. Przez ten czas temperatura w piekarniku wciąż będzie się utrzymywała. W najgorszych przypadkach warto pomyśleć o wymianie sprzętu. Jeśli nie mamy gotówki teraz to zawsze można skorzystać z pożyczki na AGD. Cieszyć się nowym sprzętem i oszczędzać na rachunkach.Ciesz się swoimi pieniędzmi!
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |