Komornik Sądowy jak allegrowicz

Krajowa Rada Komornicza mozolnie pracuje

nad wprowadzeniem platformy internetowej na której będziemy mogli nabyć przedmioty pochodzące z zajęć ruchomości. Dlaczego zdecydowano o przejściu do XXI wieku? Nie był to pomysł samych Komorników. Ten obowiązek narzucił w 2015 r. ustawodawca w ramach dużej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Ustawa wprowadziła duże zmiany w postępowaniu egzekucyjnym, w tym cały rozdział o tzw. elektronicznych licytacjach ruchomości. Resort sprawiedliwości przewidział, że wprowadzenie platformy aukcyjnej nie będzie proste dlatego przepisy weszły w życie dopiero rok temu. Niestety Komornik Sądowy nadal nie dysponuje platformą aukcyjną. Krajowa Rada Komornicza (KRK) informuje tylko na swojej stronie internetowej, że trwają intensywne prace nas systemem teleinformatycznym obsługującym licytacje elektroniczne. System e-licytacji zostanie uruchomiony w ciągu sześciu miesięcy.  Poniżej zrzut strony e-licytacje, jaki udostępniła KRK. e licytacje

Spadki zysków czy inny powód do wprowadzenia portalu e-licytacje?

Z informacji przekazywanych przez Krajową Radę Komorniczą wynika, że na dzień dzisiejszy przychód z licytacji jest niewielki. Ruchomości generują tak znikomy zysk, że należało coś z tym zrobić. Wg oficjalnych danych jest to ok. 0,7 proc. ogólnego przychodu jakie generuje Komornik Sądowy. Wynika to z tego, że aby kupić coś na licytacji komorniczej trzeba pojawić się osobiście. Jeśli znaleźliśmy obwieszczenie o licytacji samochodu w Tarnowie, a mieszkamy w Gdańsku to aby w ogóle wziąć udział w licytacji konieczna była obecność osobista. Przez takie przepisy zainteresowanie ruchomościami nie miało szans się rozwijać. Wierzyciele z kolei musieli wykładać pieniądze na opłacanie zaliczek na szukanie majątku. Komornik Sądowy zazwyczaj korzystał z zajęcia wynagrodzenia czy emerytury, lecz ten sposób egzekucji nie był zadowalający.  Ustawodawca wyszedł zatem naprzeciw i proponuje wejście nowoczesny system e-licytacji dostępny jak platformy komercyjne.

Jakie warunki trzeba będzie spełnić aby licytować?

Tu niestety trzeba będzie ujawnić nieco więcej danych niż na allegro czy olx. Jednak, że będzie to platforma państwowa nasze dane powinny być bezpieczne i nie powinniśmy mieć obaw, że zostaną ujawnione.  Zobaczmy jakie będą zasady portalu e-licytacje:

  • Konieczność podania prawdziwych danych osobowych oraz nr PESEL – będą weryfikowane przez Krajową Radę Komorniczą,
  • przed samym przystąpieniem do licytacji użytkownik będzie musiał złożyć rękojmię (część ceny) bezpośrednio komornikowi lub w za pośrednictwem strony internetowej,
  • licytacja elektroniczna rozpoczynać się będzie i kończyć zgodnie z obwieszczeniem o licytacji elektronicznej,
  • użytkownik będzie obowiązany zapłacić wylicytowaną cenę w dniu następnym po doręczeniu zawiadomienia o przybiciu w godzinach urzędowania Komornika Sądowego lub na rachunek bankowy komornika do godziny 18:00 następnego dnia.
24/03/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczka dla zadłużonych. Hit czy kit?

Pożyczka dla zadłużonych jest możliwa. Jeśli masz poręczyciela możesz liczyć nawet na 25 tys. złotych. Pożyczka z komornikiem bez BIK

Jak uniknąć komornika?

Na pytanie jak uniknąć komornika odpowiedź jest prosta. Nie brać pożyczek, chwilówek ani kredytów. Opłacać rachunki, czynsze i inne zobowiązania. Są jednak chwile w naszym życiu, kiedy zwyczajnie coś nie wychodzi. Popadamy w chorobę czy tracimy bliską osobę a posiadamy zadłużenie.

Co może zająć Komornik?

Popadając w kłopoty finansowe zastanawiamy się co może zająć Komornik Komornik Sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, a nie urzędnikiem jak niektórzy błędnie uważają. Działa przy określonym Sądzie Rejonowym i czynności wykonuje na wniosek wierzyciela. Wszystkie prawa i obowiązki Komornika Sądowego regulują przepisy prawa. Są to Kodeks Postępowania Cywilnego oraz ustawa o komornikach sądowych i egzekucji.