KRD czym jest i jak sprawdzać?

KRD czyli Krajowy Rejestr Długów

To jedna z najpopularniejszych baz w Polsce. Do KRD wpisywane są nasze w przypadku problemów ze spłatą naszych zobowiązań. Krajowy Rejestr Długów służy głównie firmom pożyczkowym do weryfikacji naszej zdolności kredytowej. Z bazy tej korzystają także inne firmy z którymi mamy do czynienia na co dzień. Operatorzy telewizji kablowej, dostawcy energii elektrycznej, operatorzy komórkowi i inni. Dzięki tak powszechnemu zastosowaniu bazy przyszły pożyczkodawca może bardzo wiele dowiedzieć się o nas. O tym jakimi jesteśmy klientami i czy nie będzie z nami problemu. Jeśli zatem będziesz miał negatywne w wpisy w Krajowym Rejestrze Długów to możesz mieć problemy z uzyskaniem pożyczki chwilówki czy kredytu gotówkowego. Każdemu pewnie zdarzyło się spóźnić kilka dni z abonamentem za telefon czy kablówkę. Jednak małe spóźnienia nie powinny doprowadzić do wpisu w tej bazie.

Jak sprawdzić czy jesteśmy w KRD?

Jak większość rejestrów ten również jest dostępny przez Internet. Jeśli chcemy sprawdzić czy ktoś nas umieścił w tej bazie wystarczy wejść na stronę Krajowego Rejestru Długów i założyć konto fair play. Przy jego założeniu będziemy musieli podać swoje dane osobowe łącznie z numerem PESEL. Dodatkowo będzie konieczność podania danych z dowodu osobistego. Wszystko po to aby można było potwierdzić naszą tożsamość. Nie ma jednak obaw dane będą bezpieczne a ich przechowywanie jest regulowane przepisami. Na koniec będziesz musiał wysłać skan lub zdjęcie swojego dowodu osobistego.

Konto minimalne lub indywidualne

Przez pierwszy rok konto w KRD jest bezpłatne. Po tym okresie będziemy mogli wybrać pomiędzy kontem indywidualnym a minimalnym. W każdej chwili możesz też zrezygnować.

Konto minimalne jest opcja bezpłatną, z możliwością generowania raportu o swoich zobowiązaniach raz na pół roku. Kolejne zapytania będą kosztować 6,90 zł za każde. Z tym kontem nie sprawdzimy również kto pytał o nas w omawianej bazie.

Konto indywidualne kosztuje 13 zł miesięcznie i daje nam nieograniczony dostęp do weryfikacji i podglądania naszych danych.

Czy warto zakładać konto w Krajowym Rejestrze Długów?

Oprócz samej weryfikacji naszych danych sami możemy pozytywnie budować swoją wiarygodność. Aby to zrobić wystarczy jedynie, że w trakcie tworzenia nowego konta wyrazisz zgodę na publikowanie przez Krajowy Rejestr Długów informacji o tym, że wywiązałeś się z pożyczki czy kredytu.

Ta jednorazowa zgoda jest o tyle ważna, że jeśli nawet miałeś jakieś chwilowe problemy ze spłatą pożyczki to już sobie z nią poradziłeś i zobowiązanie zostało spłacone. Taka informacja będzie dużo bardziej korzystania niż tylko taka, że były problemy ze spłatą.

17/05/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Baza kredytowa ERIF

ERIF – kolejna baza kredytowa która jest jedną z 3 najczęściej wykorzystywanych przy weryfikacji Klientów. ERIF to baza Biura Informacji Gospodarczej, która przechowuje informacje o tym jak wywiązywaliśmy się z zaciągniętych zobowiązań.

Pożyczki bez Baz – oferta i opinie

Pożyczki bez Baz czyli bez weryfikacji w bazach kredytowych Ten rodzaj pożyczek jest bardziej popularny niż wszyscy myślimy. Przyczyn jest wiele, ale najczęściej jeśli ktoś szuka pożyczki bez Baz to chce sobie zapewnić anonimowość.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa czyli jak wiarygodni jesteśmy w oczach banku czy firmy pożyczkowej. Wbrew pozorom zdolność kredytowa jest czasami ważniejsza niż to ile zarabiamy.