Niedawno pisaliśmy, że Eurobank został wystawiony na sprzedaż. Tymczasem na polskim rynku bankowym szykują się kolejne przejęcia. Nieoficjalnie mówi się, że to dopiero początek. O fuzji swoich banków przebąkuje Leszek Czarnecki, który jest właścicielem m.in. Getin Banku, Idea Banku czy Lions Bank. Mówi się również o fuzji Pekao S.A. z Alior Bankiem. PKO Bank Polski deklaruje z kolei, ze chętnie też by coś kupił, ale z aktywami powyżej 100 mld zł! Trwa łączenie banków-które banki znikną? O tym w dzisiejszym wpisie.
Już nie długo nie zobaczymy Raiffeisen Banku, który od kilku lat był wystawiony na sprzedaż. BGŻ BNP Paribas otrzymał zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie wyłącznej kontroli nad Raiffeisen Bank Polska. Francuzi za polski oddział austriackiego banku będą musieli zapłacić 3,25 mld zł. BGŻ BNP Paribas nie kupi jednak całości portfela Raiffesena, a tylko część podstawową z wyłączeniem portfela kredytów hipotecznych oraz kilku pozostałych aktywów. Co to oznacza dla klientów? W zasadzie tylko zmianę loga, systemu transakcyjnego oraz dostęp do większej ilości placówek. Numery kont, lokaty, pożyczki czy kredyty zostaną w całości przeniesione do systemów nowego właściciela. Zanim jednak to nastąpi musi mieć miejsce fuzja prawna, a potem operacyjna. Pierwsze zmiany będą widoczne zapewne w kolejnym roku.
Komisja Nadzoru Finansowego wydała zgodę na przejecie przez BZ WBK Deutsche Banku. Ta fuzja będzie jednak trochę inna niż pozostałe. Deutsche Bank zostanie bowiem włączony do WBK w zamian za akcje Banku Zachodniego WBK SA emitowane na rzecz Deutsche Bank AG. Mówiąc prostszym językiem oznacza to, że nastąpi włączenie większości majątku Deutsche Bank i włączenie jej w struktury nowego właściciela. Zgodnie z umową WBK przejmie bankowość detaliczną, bankowość prywatną i bankowość małych i średnich przedsiębiorstw.
Deutsche Bank nadal będzie funkcjonował w Polsce obsługując klientów korporacyjnych, inwestycyjnych, oraz wszędzie niechciane kredyty hipoteczne w walutach obcych.
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |