Piramidy finansowe czyhają na naszą naiwność

Piramidy finansowe to nie tylko Amber Gold

Wiele osób uważa, że po aferze Amber Gold nie ma się już czego obawiać. Nic bardziej mylnego! Piramidy finansowe są tworzone każdego dnia, a złodzieje wymyślają coraz to nowsze sposoby na oszustwa. Warto przypomnieć chociażby historię afery Finroyal gdzie pokrzywdzonych zostało ponad 1700 osób na kwotę 100 milionów złotych!

W ubiegłym roku głośno się zrobiło o kolejnym złotym biznesie czyli Pay Trade International Club.  Żeby dołączyć do klubu trzeba było opłacić członkostwo, które kosztowało nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Werbowanie chętnych do tego ekskluzywnego biznesu odbywało się na konferencjach i szkoleniach prowadzonych w najlepszych hotelach. Luksusowe samochody i piękne hostessy przekonywały, że biznes dobrze prosperuje i nie ma co się zastanawiać. Oprócz wyszukanych szkoleń i warsztatów oszuści zaczęli korzystać z najpopularniejszych serwisów  YouTubeFacebook.

Doskonałym tego przykładem może być DasCoin – kryptowaluta mająca rzekomo stanowić konkurencję dla popularnego Bitcoina. Na temat tego super biznesu nagrano już ponad 8 tys. filmów, w tym prawie 2 tys. w ciągu ostatniego miesiąca. Dlaczego DasCoin jest oszustwem? Bo jest to waluta nie wymienna! Ponadto kurs tej kryptowaluty jest scentralizowany tj. zależny od widzimisię twórcy tej waluty. Czyli zupełnie inaczej niż w przypadku Bitcoina, którego kurs notowany jest na specjalnych giełdach i jego wartość jest ustalana na podobnych zasadach jak w przypadku walut rzeczywistych.

Kolejną oszustwem mającym znamiona piramidy był Recyclix. Oszustwo już jest monitorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego  i Ministerstwo Finansów. Czym był Recyclix? W uproszczeniu polegał na inwestowaniu w śmieci… Osoba wpłacała firmie pieniądze a w zamian za to otrzymywała wirtualne odpady… Następnie firma skupowała odpady po czym niby je przetwarzała i sprzedawała. Zysk miał być wypracowywany właśnie na handlu tymi odpadami. Zarobki miały się kształtować na poziomie 14 % miesięcznie. Co daje blisko 400 proc. w skali roku. Wydaje się, że jest to coś nierealnego i większość się zastanawia kto mógłby w to wejść? Otóż według szacunków samej firmy zaufało jej ok. 100 tys. Polaków.

Jak nie dać się oszustom?

Warto powiedzieć, że Państwo samo zaczęło baczniej się przyglądać oszustom. W prokuraturze prowadzony jest cykl szkoleń, który docelowo ma objąć grupę 1600 prokuratorów. Śledczy mają zostać przeszkoleni ze zwalczania i zapobiegania przestępczości gospodarczej dokonywanej przy użyciu Internetu a zwłaszcza z wykorzystaniem kryptowalut, których obecnie jest już ponad 600 odmian!

Jak samemu możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Przede wszystkim nie ufajmy cudownym sposobom na wysokie zarobki. Nie ma obecnie na rynku uczciwych  instrumentów finansowych, które gwarantują zyski na poziomie kilkunastu procent rocznie a co dopiero w skali miesiąca.

Przed przelaniem naszych pieniędzy do jakiegokolwiek podmiotu finansowego – sprawdź czy nie ma go na liście ostrzeżeń KNF tutaj.

Sprawdź opinie o danym podpięcie czy funduszu inwestycyjnym. Sprawdź czy jest to część oferty bankowej lub SKOK.

A najlepiej skorzystaj z mniej oprocentowanej a bezpiecznej lokaty w banku, który gwarantuje ochronę zgromadzonych środków przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

05/08/2017

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Bankomat zatrzymał kartę – co zrobić?

Ci zrobić jak bankomat zatrzymał kartę? Utrata karty może się wiązać z wieloma problemami – zwłaszcza jeśli jest weekend a my nie mamy gotówki, ani aplikacji bankowej z systemem BLIK.

Banki muszą oddać pieniądze

Jakie banki muszą oddać pieniądze? Jeśli jesteś klientem Alior Banku, Banku Millennium, BZ WBK, Pekao S.A., Deutsche Bank, Idea Bank, Plus Bank to możesz otrzymać zwrot pieniędzy. Wszystko przez decyzję UOKiK, który stwierdził nieprawidłowości w tych bankach. Przez to banki muszą oddać pieniądze, które wcześniej niesłusznie pobrały z tytułu opłat i prowizji

KNF ostrzega – uważaj na naciągaczy

Lista ostrzeżeń KNF to regularnie publikowana lista podmiotów, wobec których Komisja Nadzoru Finansowego złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jest to obowiązek wynikający z ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.