Zarobki Polaków – na ile możemy sobie pozwolić?

Zarobki Polaków polepszają się z roku na rok

Ile zatem zarabiają Polacy? Czy mogą za to kupić więcej niż kiedyś? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym wpisie. Wg najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny średnie wynagrodzenie w lutym br. wyniosło 4599,72 zł i było wyższe o 6,8 proc. niż przed rokiem. Wzrost płac odnotowano we wszystkich sektorach gospodarki. Zarobki Polaków są zatem dobre?

Zarobki zestawiono z wydatkami i wyszło, że coraz więcej wydajemy na hotele i restauracje. Wskaźniki pokazują, że te przyjemności zajmują już 5,71 proc. miesięcznego budżetu przeciętnej polskiej rodziny. Przeliczając to na typową czteroosobową rodzinę wychodzi, że na jedzenie i spanie poza domem wydajemy około 265 zł miesięcznie. Nadal jednak najwięcej wydajemy na rachunki i opłaty jak wskazywał raport MAM.  Dużo też zajmują wydatki na żywność. Przeznaczmy na to 24,4 proc. swojego budżetu, co w przeliczeniu na czteroosobową rodzinę daje 1,1 tys. zł miesięcznie.

Zdolność kredytowa rośnie równie szybko

Rosnące zarobki powodują, że nasza zdolność kredytowa rośnie. Nie wszyscy jednak tym się przejmują, bo wiele osób korzysta z drobnych i szybkich chwilówek online. Taka forma pożyczki jest dobra, kiedy nie mamy czasu na zbędne formalności lub po prostu chcemy aby pożyczka nie była nigdzie odnotowana. Przypomnijmy, że większość chwilówek nie korzysta z bazy BIK  w związku z czym po pożyczce nie ma nigdzie śladu.

Jeśli natomiast potrzebujemy np. dużego kredytu hipotecznego to już zdolność kredytowa zaczyna się liczyć. Ba! Trzeba nawet zadbać aby była nieskazitelna. Utrzymujące się niskie stopy procentowe w parze z rosnącymi zarobkami pozwalają na większe kredyty. Trzyosobowa rodzina, w której dwie osoby pracują i zarabiają co najmniej średnią krajową może pożyczyć aż  513 tys. złotych! Niestety jest haczyk. Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego od 2017 r. wkład własny musi wynosić aż 20% kredytu. Część Banków wymaga jedynie 10%, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Ponadto w zanadrzu należy mieć gotówkę na Notariusza czy podatki. Jak dodamy do tego stale rosnące ceny nieruchomości koszty piętrzą się.

Lepsze zarobki, wyższa zdolność kredytowa jest zatem trochę złudna. Utrzymujące się wysokie koszty życia i rosnące ceny nieruchomości z łatwością pochłaniają wzrost wynagrodzeń.

27/03/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Polaków nie stać na nowe auta?

Polaków nie stać na nowe auta? Patrząc na to co jeździ na ulicach to sporo aut jest wiekowych i część z nich byłyby już zezłomowane na Zachodzie.

Niskie pensje Polaków to wina podatków?

Niskie pensje to cały czas spory problem W Polsce żyje się coraz lepiej, ale daleko nam jeszcze do Niemiec czy Francji. Czy zatem niskie pensje Polaków to wina polityki podatkowej? Niestety podatek dochodowy oraz na ubezpieczenie zjada dużą część naszych wynagrodzeń.

Ile pieniędzy wystarczy, żeby przeżyć w Polsce?

Ile pieniędzy wystarczy, żeby przeżyć w Polsce? W ostatnim czasie publikowanych jest wiele raportów, które mówią o tym jak żyje się w naszym kraju. Nie tak dawno temu pisaliśmy o zarobkach w Polsce, a dzisiaj napiszemy Wam ile pieniędzy wystarczy, żeby przeżyć w Polsce.