Ustawa o komornikach sądowych – pomoc zadłużonym?

Nadchodząca zmiana ustawy o komornikach sądowych

ma wprowadzić wiele zmian, które przysłużą się obywatelom zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości. Komornicy mają stać się bardziej urzędnikami aniżeli biznesmenami. Obecnie niektóre kancelarie zatrudniają dziesiątki osób i działają jak firmy windykacyjne. Nowa ustawa o komornikach sądowych ma także określać bardzo wąski zakres innych zajęć, których będą mogli się podejmować komornicy. Ministerstwo chce w maksymalny stopniu sprofesjonalizować zawód komornika sądowego. Jedyne co będzie mógł robić komornik po godzinach urzędowania to praca naukowa. Wprowadzenie takiej praktyki ma spowodować, że kancelarie komornicze będą w sposób profesjonalny i uczciwy prowadziły egzekucję. Mają się nie powtórzyć sytuacje, w których za cudzą pożyczkę komornik zajmował ruchomości nie należące do dłużnika. Wszyscy bowiem pamiętamy, kiedy niesłusznie zajęto i sprzedano ciągnik rolniczy niewinnej osoby.

Ustawa ma zagwarantować dostęp do zawodu dla młodych osób z wykształceniem prawniczym. Z danych udostępnionych przez resort sprawiedliwości wynika, że 30% komorników nie ma wyższego wykształcenia!

Pomoże sędzia i policjant

Reforma egzekucji komorniczych byłaby niepełna bez zmiany roli uczestników. Powstać mają specjalne sekcje i wydziały w sądach, które zajmować się będą wyłącznie egzekucją. Sędziowie, którzy będą zajmowali się tylko tym obszarem będą cechowali się doświadczeniem w tym zakresie prawa.

Policjant już nie będzie się biernie przyglądać cudzej krzywdzie. Nowe przepisy mają mu pozwolić na przerwanie egzekucji, jeśli uzna, że jest ona prowadzona w sposób niezgodny z prawem. Ustawa o komornikach sądowych ma również zawierać katalog niezbędnych przedmiotów, których nie będzie można zająć w ramach egzekucji komorniczej. Wisienką na torcie ma być ograniczenie handlu wierzytelnościami.

Ostatnim elementem, który widocznie się zmieni będą zmiany opłat dla wierzycieli i dłużników. Przepisy upraszczają katalog opłat egzekucyjnych wprowadzając jedną stawkę 10 %. Przypomnę, że obecnie mamy dwie – 8% i 15%.

Chwilówki czy kredyty trzeba będzie tak samo spłacać jak obecnie, jednak jeśli już popadniemy w kłopoty finansowe możemy mieć nadzieję, że postępowanie egzekucyjne będzie uczciwe. Nowa ustawa o komornikach sądowych wydaje się dobrym rozwiązaniem prawnym, które może usprawnić egzekucję komorniczą.

Pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego

Pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego Większość firm pożyczkowych oferuje gotówkę po weryfikacji naszej tożsamości przy pomocy przelewu. Bywa jednak tak, że nie zawsze mamy dostęp do bankowości internetowej, lub nie mamy wystarczających środków na zrobienie takiego przelewu.

Polacy szukają najtańszych kredytów i pożyczek

Polacy szukają najtańszych kredytów i pożyczek Polacy to może nie Szkoci, ale przepłacać nie lubią. Rośnie świadomość finansowa naszych rodaków i rośnie też liczba osób szukających najlepszych produktów finansowych. Z badań wynika, że już co drugi Polak zwraca uwagę na to gdzie pożyczyć pieniądze. Kiedyś było tak, że najczęściej szliśmy do banku w którym mieliśmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *