fbpx

Ustawa o komornikach sądowych – pomoc zadłużonym?

Nadchodząca zmiana ustawy o komornikach sądowych

ma wprowadzić wiele zmian, które przysłużą się obywatelom zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości. Komornicy mają stać się bardziej urzędnikami aniżeli biznesmenami. Obecnie niektóre kancelarie zatrudniają dziesiątki osób i działają jak firmy windykacyjne. Nowa ustawa o komornikach sądowych ma także określać bardzo wąski zakres innych zajęć, których będą mogli się podejmować komornicy. Ministerstwo chce w maksymalny stopniu sprofesjonalizować zawód komornika sądowego. Jedyne co będzie mógł robić komornik po godzinach urzędowania to praca naukowa. Wprowadzenie takiej praktyki ma spowodować, że kancelarie komornicze będą w sposób profesjonalny i uczciwy prowadziły egzekucję. Mają się nie powtórzyć sytuacje, w których za cudzą pożyczkę komornik zajmował ruchomości nie należące do dłużnika. Wszyscy bowiem pamiętamy, kiedy niesłusznie zajęto i sprzedano ciągnik rolniczy niewinnej osoby.

Ustawa ma zagwarantować dostęp do zawodu dla młodych osób z wykształceniem prawniczym. Z danych udostępnionych przez resort sprawiedliwości wynika, że 30% komorników nie ma wyższego wykształcenia!

Pomoże sędzia i policjant

Reforma egzekucji komorniczych byłaby niepełna bez zmiany roli uczestników. Powstać mają specjalne sekcje i wydziały w sądach, które zajmować się będą wyłącznie egzekucją. Sędziowie, którzy będą zajmowali się tylko tym obszarem będą cechowali się doświadczeniem w tym zakresie prawa.

Policjant już nie będzie się biernie przyglądać cudzej krzywdzie. Nowe przepisy mają mu pozwolić na przerwanie egzekucji, jeśli uzna, że jest ona prowadzona w sposób niezgodny z prawem. Ustawa o komornikach sądowych ma również zawierać katalog niezbędnych przedmiotów, których nie będzie można zająć w ramach egzekucji komorniczej. Wisienką na torcie ma być ograniczenie handlu wierzytelnościami.

Ostatnim elementem, który widocznie się zmieni będą zmiany opłat dla wierzycieli i dłużników. Przepisy upraszczają katalog opłat egzekucyjnych wprowadzając jedną stawkę 10 %. Przypomnę, że obecnie mamy dwie – 8% i 15%.

Chwilówki czy kredyty trzeba będzie tak samo spłacać jak obecnie, jednak jeśli już popadniemy w kłopoty finansowe możemy mieć nadzieję, że postępowanie egzekucyjne będzie uczciwe. Nowa ustawa o komornikach sądowych wydaje się dobrym rozwiązaniem prawnym, które może usprawnić egzekucję komorniczą.

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Jak powstają pieniądze?

Jak powstają pieniądze w dzisiejszych czasach? Jeśli ktoś oglądał serial dom z papieru to ma pewne wyobrażenie. Kto nie oglądał ten wszystkiego dowie się z dzisiejszego wpisu.

Pieniądze za świadectwo z paskiem

Zbliża się koniec roku szkolnego, czy pieniądze za świadectwo z paskiem to dobry pomysł? Koniec roku szkolnego i promocja do następnej klasy to zawsze koniec pewnego etapu w życiu każdego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *